Ogniwa słoneczne w sprayu?

dodano: 2014-08-04 16:41 | aktualizacja: 2014-08-04 17:21
autor: Anita Kaźmierska | źródło: sheffield.ac.uk

ogniwa słoneczne z perowskitu Zespół naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Sheffield jest pierwszym, który wytworzył ogniwa słoneczne z perowskitu w procesie malowania natryskowego. Odkrycie to może pomóc obniżyć koszty pozyskiwania energii słonecznej. Eksperci z Wydziału Fizyki i Astronomii oraz Wydziału Inżynierii Chemicznej i Biologicznej Uniwersytetu w Sheffield już wcześniej stosowali metodę malowania natryskowego do produkcji ogniw słonecznych, ale z wykorzystaniem półprzewodników organicznych. Zastosowanie perowskitu jest dużym krokiem naprzód.Fotowoltaikę opartą na wydajnym, metaloorganicznym, halogenkowym perowskicie zaprezentowano po raz pierwszy w 2012 roku. Jest to bardzo obiecujący, nowy materiał na ogniwa słoneczne, ponieważ łączy w sobie wysoką wydajność przy niskich kosztach materiałowych. Odpady procesowe podczas malowania natryskowego są bardzo małe, a do tego możliwa jest produkcja wielkoseryjna - analogicznie jak przy nakładaniu farby na karoserię samochodów.

Kierujący badaniami profesor David Lidzey powiedział: - Fotowoltaika w oparciu o perowskit wywołuje dużą ekscytację. [...] Co ciekawe ta klasa materiału oferuje potencjał, aby połączyć wysoką wydajność dojrzałych technologii ogniw słonecznych z niskimi kosztami produkcji fotowoltaiki organicznej.

Podczas gdy produkcja większości ogniw słonecznych wymaga dużych nakładów energii (np. w przypadku ogniw krzemowych), to, dla porównania, do produkcji ogniw z perowskitu wymagana jest znacznie mniejsza ilość energii.

Profesor Lidzey powiedział: - Najlepsza potwierdzona wydajność ogniw słonecznych to około 10 proc. [...] Ogniwa z perowskitu mają teraz wydajność do 19 proc. Nie są tak daleko w tyle za ogniwami krzemowymi (25 proc.), które dominują na rynku energii solarnej na całym świecie.

I dodał: - Ogniwa z perowskitem, które wytworzyliśmy, nadal używają podobnych struktur komórek organicznych. Co zrobiliśmy, to główną warstwę absorbującą światło - warstwę organiczną - zastąpiliśmy perowskitem. [...] Korzystanie z absorbera z perowskitu zamiast absorbera organicznego daje znaczne przyspieszenie w zakresie wydajności.

Zespół naukowców z Sheffield odkrył, że nanosząc natryskowo perowskit, można wytworzyć prototyp ogniw słonecznych o wydajności do 11 proc.

Profesor Lidzey powiedział: - To badanie wyprzedza istniejące prace, w których warstwa z perowskitu została osadzona z roztworu za pomocą technik laboratoryjnych. Jest to znaczący krok w kierunku efektywnych, tanich paneli słonecznych, produkowanych na dużą skalę.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Przemysł i dostawcy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ UNO 4K

Vu+ UNO 4K - młodszy brat SOLO 4K, odbiornik Ultra...

1049 zł Więcej...

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe Evo

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

750 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF4008 E2 4K Combo

Octagon SF4008 E2 4K - odbiornik UHD 4K z kodekiem...

1199 zł Więcej...