W 2020 Maroko z połową energii z OZE

dodano: 2015-10-31 14:08 | aktualizacja: 2015-11-15 19:04
autor: Janusz Sulisz | źródło: The Guardian

Noor_maroko160px.jpg Noor 1 - jedna z największych farm solarnych na świecie, zasilana słońcem na Saharze ma doprowadzić do tego, że do 2020 roku Maroko będzie miało ponad 50 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Noor 1 to farma o mocy 160 MW w Warzazat, która ma zostać uruchomiona przed końcem 2015 r. Inwestycja jest finansowana przez marokańskie władze, choć swój wkład miały także Bank Światowy i Europejski Bank Inwestycyjny.Maroko jest północnoafrykańskim państwem, które w ciągu roku przyjmuje ogromne ilości energii słonecznej, ale liczba farm solarnych ani w Maroko, ani na Czarnym Lądzie raczej nie imponuje. Nie udał się nieźle zapowiadający się projekt pozyskiwania energii słonecznej z Sahary na terenie Libii i Tunezji, a potem jej przesyłania via Sycylia do Europy, bo wybuchła Arabska Wiosna Ludów. Być może Maroko przetrze szlak dla farm PV przed kolejnymi państwami w Afryce. Maroko liczy na eksport energii do Hiszpanii.

Pierwszy etap marokańskiej farmy nazwany Noor 1 zakłada stworzenie instalacji solarnej w marokańskim mieście Warzazat (Ouarzazate) na południowy wschód od Marakeszu, określanym także jako "wrota pustyni". Do tej pory Warzazat był nazywany afrykańskim Quallywood, bo kręcono tu dużo filmów, m.in. "Grę o Tron", "Lawrence z Arabii", "Mumia" i, "W obliczu śmierci".Kiedy instalacja tej marokańskiej farmy będzie kompletna, to będzie to największa farma koncentrująca energię słoneczną (tzw. CSP) na świecie. Zastosowana w Warzazat technologia wykorzystująca lustra jest mniej powszechna i droższa od paneli fotowoltaicznych PV, które są obecnie znane na dachach na całym świecie, ale będzie to miało tę zaletę, że farma będzie w stanie kontynuować produkcję energii nawet po zachodzie słońca. Zbudowano farmę złożoną z 500 tys. luster w kształcie półksiężyca błyszczących na pustyni. 

Po zakończeniu budowy, cztery farmy w Ouarzazate zajmą tak dużą powierzchnię, jak w stolica Maroka, Rabat, i wygenerują aż 580 MW energii elektrycznej, co wystarczy do zasilenia 1 miliona domów. Pierwsza farma Noor 1 ma moc 160 MW. Farmy Noor 2 i Noor 3 mają ruszyć w 2017 roku.

Minister środowiska Maroka, uważa, że energia słoneczna może mieć taki sam wpływ na rozwój regionu w tym wieku, jak produkcja ropy miała w XX wieku. Cały projekt Noor 1 wart aż 9 mld dol. i może on przekształcić pustynię w Maroko w kwitnącą krainę. Maroko nie jest producentem ropy naftowej czy gazu jak inne arabskie kraje. Aż  94 proc. energii Maroko sprowadza z zagranicy i ma to znaczące konsekwencje dla budżetu państwa. Stąd pojawił się pomysł, by energia ze słońca to odmieniła.Każde lustro paraboliczne ma 12 metrów wysokości i koncentruje promienie słońca na stalowym rurociągu niosącym ciepło (tzw. HTF), gdzie powstaje temperatura do 393 C. Po oddaniu energii w wodzie, tworzy się para, która włącza turbiny wytwarzające energię elektryczną.

HTF składa się z oleju syntetycznego dla tego typu rozwiązań termicznych, który jest pompowany do zbiornika ciepła zawierających stopione piaski, które mogą przechowywać energię cieplną przez 3 godziny, dzięki czemu energia jest wytwarzana stopniowo także w nocy. 

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł Conax Eycos CAM + karta Smart HD+ 2m

Karta startowa Smart HD 2-miesięczna + do kompletu najtańszy moduł...

215 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo X10

Mini PC na systemie Android 6.0 Marshmallow z procesorem Realtek...

1090 zł Więcej...