Francja z największą elektrownią fotowoltaiczną w Europie

dodano: 2015-12-03 14:42 | aktualizacja: 2015-12-03 15:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: Neoen.fr

Cestas_160px.jpg 1 grudnia 2015 roku francuska grupa energetyczna Neoen uruchomiła największą elektrownię fotowoltaiczną w Europie, o szczytowej mocy do 300 MWp. Farma słoneczna w Cestas pod Bordeaux zapewni zasilanie dla 50 tys. domów. Instalacja kosztowała 360 mln euro. Elektrownia została zbudowana z 1 mln paneli PV na powierzchni około 260 ha, co odpowiada powierzchni około 350 boisk piłkarskich. Użyto 5 tys. km kabli i 204 tys. przykręcanych uchwytów.  





Przy cenie sprzedaży energii elektrycznej EDF  - 105 euro za MWh przez 20 lat, farma w Cestas jest jednym z najbardziej dochodowych zakładów w pracy we Francji. Ta stawka jest wyższa od cen energii elektrycznej na rynku we Francji (mniej niż 40 euro/MWh), ale jest symbolem gwałtownego spadku cen paneli fotowoltaicznych w ostatnich latach.

Budowa rozpoczęła się rok temu. Neoen używała paneli PV od grupy najbardziej znanych chińskich producentów: Yingli, Trina Solar i Canadian Solar, ale wybrał grupę francuskich firm dla dostaw systemów instalacyjnych i elektrycznych. To m.in. Clemessy, spółka Eiffage, która pilotowała inwestycję w zakresie inżynierii lądowej i wodnej. Eiffage dostarczył okablowanie, a Schneider Electric falowniki.



Interesujące jest to, że sam panel PV stanowi tylko około 45 proc. ostatecznych kosztów tej instalacji. Na finansowanie inwestycji (360 mln euro) w sumie Neoen zgromadził 8 partnerów, w tym fundusze inwestycyjne, jak Acofi, Morova, Omnes oraz szwajcarski KKB.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ SOLO 4K Combo

Vu+ SOLO 4K - odbiornik od koreańskiego producenta Marusys. Pierwszy...

1930 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1600 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

849 zł Więcej...