Hydrocity - całodobowa produkcja energii ze Słońca

dodano: 2015-12-18 10:17 | aktualizacja: 2015-12-25 16:17
autor: Janusz Sulisz | źródło: Hydrocity/interia.pl

Noor_maroko160px.jpg Okazuje się, że możliwa jest produkcja energia elektryczna ze Słońca przez całą dobę. Dotąd wydawało się, że to nie jest możliwe, ale tego typu rozwiązań przybywa. Niedawno pisaliśmy o pomyśle z Maroka. Mówi się też o specjalnych balonach słonecznych ponad chmurami. Jednak amerykańscy naukowcy z Purdue University opracowali jeszcze inny projekt, który potwierdza, że to jest możliwe. Mowa o Hydrocity.Projekt Hydricity może okazać się technologią przełomową w efektywnej produkcji energii z wykorzystaniem koncentratorów słonecznych do wytworzenia wysokiej temperatury i uzyskania przegrzanej wody. Seria turbin produkujących energię elektryczną zasili reaktor w tlen i wodór. Wodór można składować i wykorzystać go np. w nocy, gdy nie świeci Słońce.

Kluczowym punktem nowo opracowanej technologii jest podgrzewanie wody do temperatury 1000-1300oC. Powstaje wtedy para wodna, która napędza turbiny parowe i umożliwia pozyskanie wodoru.

Przez całą dobę pozyskiwany jest wodór i energia elektryczna za dnia ze Słońca, przechowywany jest wodór i tlen, a gdy Słońce nie świeci, wykorzystywany jest zgromadzony wodór do produkcji energii elektrycznej. System ten jest stanie produkować energie elektryczną przez całą dobę. Proces Hydrocity jest bardziej wydajny niż osobne procesy pozyskiwania energii elektrycznej i wodoru.

Amerykańska koncepcja Hydrocity na razie tylko testowano przy użyciu modeli, ale nie była elementem eksperymentalnych badań. Koncepcyjna elektrownia mogłaby wytwarzać energię elektryczną z bezprecedensową średnią wydajnością 40-46 proc. Typowa elektrownia fotowoltaiczna ma maks.. sprawność 35 proc. W trybie pracy na wodorze mówi się o wydajności blisko 50 proc. 
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje solarne
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Funke YagiNX dla MUX 8

Wysokiej jakości telewizyjna antena szerokopasmowa Funke YagiNX. Zaprojektowana w Holandii...

149 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

799 zł Więcej...

Odbiornik VU+ SOLO 4K + dysk 1TB

Vu+ SOLO 4K - najnowszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

1850 zł Więcej...