Globalny rynek energii PV wzrośnie o 15% do 66,7 GW

dodano: 2016-04-28 20:48 | aktualizacja: 2016-04-29 10:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: Mercom

Farma_Solar_1_160px Mercom Capital opublikował prognozy dla globalnego rynku energii ze słońca w 2016 roku, przewidując wzrost na głównych rynkach, w sumie wzrost o 15 proc. do 66,7 GW. Kolejność czołowych światowych rynków PV zmieni się nieznacznie z USA, które wyprą Japonię z drugiego miejsca na rynku, a Indie wyprzedzą Wielką Brytanię. Chiny pozostaną największym rynkiem PV. Mimo tego będzie to najwolniejszy wzrost w ciągu ostatnich 5 lat, mimo boomu PV na rynku amerykańskim.Oczekuje się, że indyjski rynek energii pozyskanej ze słońca podwoi się w tym roku do 4 GW, i będzie to najsilniejsze tempo wzrostu wśród pięciu największych rynków.

Mercom przewiduje, że Chiny  znów pozostaną największym rynkiem, z prawie 30 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w tym roku do 18,5 GW. Chiny już rozpoczęły mocno ten rok z 7,14 GW zainstalowanych paneli PV tylko w pierwszym kwartale 2016, a ... polski rząd nadal myśli o węglu i atomie - ręce opadają, bo instalacje PV są ewidentnie blokowane.

Chiny zmniejszyła taryfy tzw. feed-in do 11 proc., a także wprowadziły rozwiązania do obsługi płatności energii odnawialnej, w tym stopniowe wdrożenie gwarantowanej płatności za energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. To powoduje taki wielki wzrost w Chinach.

Na rynku PV w USA oczekuje jeszcze większe ożywienie w tym roku. Mercom oczekuje znaczny wzrost  rynku instalacji PV w drugiej połowie roku, a prognozy mówią o 13,5 GW zainstalowanej mocy w 2016 roku.

W Japonii oczekiwany jest płaski wzrost rynku, bo ten kraj zmaga się z ograniczeniami sieci i planuje przejść z taryfy feed-in do systemu aukcyjnego dla większych projektów. Niezależnie od tego, nadal w Japonii oczekuje się instalacji 10,5 GW w tym roku.

Najbardziej rozwojowe w tegorocznych prognozach są Indie, gdzie Mercom prognozuje, że rynek PV wzrośnie prawie dwukrotnie do 4 GW. Indie mają 10 GW projektów instalacji solarnych w fazie rozwoju, a pracuje się nad planowanym, bardzo ambitnym celem: 100 GW w 2022 roku

Jeśli chodzi o Europę to tu prognozy są mniej pozytywne. Oczekuje się, że w Wielkiej Brytanii na rynku energii słonecznej spadnie moc pozyskana z 4 GW w zeszłym roku do około 2 GW w tym roku. Mercom oczekuje, że Niemcy i Francja uzupełnią czołówkę pierwszych trzech krajów z nowymi instalacjami PV.

Mercom zauważa, że energia pozyskana ze słońca kontynuuje imponujący wzrost z 2,6 GW zainstalowanej w 2007 roku, jednak należy zwrócić uwagę, że tempo tego wzrostu zwolniło. O ile w pierwszej dekadzie XXI wieku wzrost były średnio o 40 proc. w ciągu ostatnich 5 lat. Teraz ten wzrost spadł do 13 - 28 proc., a tegoroczny wzrost 15 proc. jest najwolniejszy w ciągu z ostatnich 4 lat.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ SOLO 4K Combo

Vu+ SOLO 4K - odbiornik od koreańskiego producenta Marusys. Pierwszy...

1930 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1600 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

849 zł Więcej...