OZE konieczne dla dalszego rozwoju miast

dodano: 2016-07-04 13:41 | aktualizacja: 2016-07-08 12:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: Schneider Electric

panele słoneczne – Dalszy rozwój energetyki odnawialnej jest nieunikniony. Będziemy musieli spełnić unijne regulacje dotyczące ograniczenia szkodliwych emisji, ale również sprostać własnemu zapotrzebowaniu na energię, szczególnie w miastach. Aby to zrealizować, konieczna będzie większa elastyczność w zakresie dostarczania i zużycia energii, a na to dziś pozwalają nowoczesnego technologie OZE, które mogą pomóc zaspokoić potrzeby energetyczne miast – powiedział Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska.Nie ma wątpliwości, że miasta przechodzą w nowy okres rozwoju i to również w Polsce. Do roku 2050 populacja miast na całym świecie powiększy się o 2,5 mld ludzi, a liczba urządzeń podłączonych do sieci wzrośnie o 50 mld w ciągu najbliższych 5 lat. Dziś 85 proc. naszej energii wciąż pochodzi z nieodnawialnych paliw, generujących emisje CO2 i ilość ciepła porównywalną z eksplozją 400 tysięcy bomb zrzuconych na Hiroszimę.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Tymczasem okazuje się, że w Polsce będziemy mieć duże problemy z zapewnieniem odpowiedniej ilości energii w najbliższych latach. Od 2023 roku w naszym systemie energetycznym będzie brakować ok. 1000 MW, aż do roku 2035 kiedy będzie to już 13 000 MW energii – wynika z raportu Polskich Sieci Elektroenergetycznych o zapotrzebowaniu na energię w latach 2016-2035.

Co więcej z raportu ENTSO-E, organizacji zrzeszającej europejskich operatorów sieci przesyłowych energii elektrycznej wnika, że w najbliższe lato Polska będzie jedynym krajem w Europie, który ponownie może mieć problemy z dostawami energii. Sytuacja ta związana jest z wyłączeniem starych i niedostatecznie szybkim oddaniem do użytku nowych bloków energetycznych w polskich elektrowniach. Co więcej nawet, jeśli uda się wyrównać w pewnym momencie zapotrzebowanie to konsumpcja energii i tak będzie rosła, więc po 2035 roku znów może okazać się, że będziemy potrzebować więcej energii.

Jak minimalizować ryzyko?

Skutki niedoborów szczególnie dotkliwe mogą być dla miast i ich mieszkańców. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy w gorącym lecie przestaje nam pracować klimatyzacja, a pracujemy w biurowcu, w którym za wymianę powietrza odpowiada wentylacja. Wówczas robi się duszno i powstaje nawet zagrożenie dla przebywających tam osób.

W przypadku komunikacji miejskiej zasilanej energią elektryczną jest podobnie. Zagrożone są, więc podstawowe usługi, które na rzecz mieszkańców świadczy miasto. Problem ten w znacznej mierze mogą zniwelować nowoczesne technologie energetyczne oraz rozwój energetyki odnawialnej w miastach.

Jakie technologie rozwijać w miastach?

Najszybszą technologią, którą jesteśmy w stanie rozwinąć jest fotowoltaika. Miasta kierują się w stronę bycia smart, czyli miast wykorzystujących nowoczesne technologie do zarządzania procesami. Schneider Electric, jako firma technologiczna ma już rozwiązania, które umożliwiają swobodną integrację z OZE. Dla przykładu panele słoneczne można instalować na budynkach, a zwłaszcza dużych obiektach biurowych, gdzie w połączeniu z magazynami energii i sterowaniem za pomocą systemu BMS, będą stanowić bardzo dobre zabezpieczenie funkcjonowania obiektów, jak również zmniejszać zużycie energii z tradycyjnej sieci.

Szacuje się, że w Polsce ze źródeł słonecznych potrzebujemy wyprodukować 2000 MW energii. – Uważam, że jest to możliwe, jeśli deweloperzy rzeczywiście zainwestują w takie technologie, planując swoje inwestycje. Z informacji płynących od naszych klientów wynika, że najemcy rzeczywiście cenią sobie posiadanie biura w ekologicznych i zielonych budynkach – powiedział Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska.

Technologie energetyczne, które pozwolą zabezpieczyć miasta oraz usprawnić ich funkcjonowanie, są już dostępne i nie należy ich daleko szukać. Warto więcej uwagi poświęcić na edukację w tym zakresie zarówno inwestorów jak i samorządy, co ostatecznie przełoży się na bezpieczeństwo i lepszy komfort życia dla mieszkańców.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android Zidoo X8

Mini PC na systemie Android 6.0 Marshmallow z procesorem Realtek...

590 zł Więcej...

Moduł HD+ z pakietem Eurosport z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

520 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51 Combo

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

850 zł Więcej...