Fuzja Tesli i SolarCity warta 2,6 mld dol.

dodano: 2016-08-02 22:34
autor: Janusz Sulisz | źródło: Tesla/SolarCity

SolarCity panele pv Firma Tesla uzgodniła warunki fuzji z firmą SolarCity, w której właściciel Tesli - Elon Musk i tak jest poważnym udziałowcem (22,54 proc. akcji). Transakcja warta prawie 2,6 mld dol. ma zostać zakończona w tym roku. SolarCity specjalizuje się w produkcji i instalacji paneli fotowoltaicznych. Obie spółki spodziewają się synergii kosztów około 150 mln dol. w I roku po zamknięciu transakcji.

SolarCity panele pv


Fuzja ta ma doprowadzić do tego, że SolarCity ma odpowiadać za produkcję energii z paneli PV, a  Tesla za kwestię jej składowania, czyli za akumulatory, bo to jeden z obszarów działalności Tesli. Firma SolarCity w II kwartale 2016 r. dostarczyła panele PV o mocy 201 MW , a zamówienia wzrosły o 40 proc. w porównaniu z I kwartałem. 

Jak wiadomo Musk jest twórcą sukcesu Tesli i jej elektrycznych samochodów. Obok sportowych samochodów skonstruowano tańszy model Tesla 3, w cenie poniżej 35 tys. dol., który zebrał ponad 400 tys. zamówień, choć pierwsze egzemplarze trafią do nabywców dopiero pod koniec 2017 r. Tesla musi szybko zainwestować, bo zabraknie jej akumulatorów.

W Nevadzie budowana jest ogromna fabryka akumulatorów tzw. Gigafactory.
Nowe akumulatory dadzą samochodom Tesli zasięg do 215 km. Tesla chce produkować 0,5 mln aut rocznie. Tesla i jej kooperant - Panasonic zdają sobie sprawę, że w produkowane w Gigafabryce akumulatory trzeba będzie wyposażyć nawet 3 razy tyle samochodów Tesli. Łączna pojemność produkowanych baterii ma sięgnąć 35 GWh. Gigafabryka ma zostać uruchomiona w 2017 roku - w 3 lata ma osiągnąć pełną moc. Znacznie ma spaść koszt produkcji baterii do aut (z 150 dol. za 1 kWh do 100 dol.)

Na dachu Gigafabryki ma się znaleźć 538,8 tys. m kw paneli fotowoltaicznych SolarCity.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ SOLO 4K Combo

Vu+ SOLO 4K - odbiornik od koreańskiego producenta Marusys. Pierwszy...

1930 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1600 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

849 zł Więcej...