Fuzja Tesli i SolarCity warta 2,6 mld dol.

dodano: 2016-08-02 22:34
autor: Janusz Sulisz | źródło: Tesla/SolarCity

SolarCity panele pv Firma Tesla uzgodniła warunki fuzji z firmą SolarCity, w której właściciel Tesli - Elon Musk i tak jest poważnym udziałowcem (22,54 proc. akcji). Transakcja warta prawie 2,6 mld dol. ma zostać zakończona w tym roku. SolarCity specjalizuje się w produkcji i instalacji paneli fotowoltaicznych. Obie spółki spodziewają się synergii kosztów około 150 mln dol. w I roku po zamknięciu transakcji.

SolarCity panele pv


Fuzja ta ma doprowadzić do tego, że SolarCity ma odpowiadać za produkcję energii z paneli PV, a  Tesla za kwestię jej składowania, czyli za akumulatory, bo to jeden z obszarów działalności Tesli. Firma SolarCity w II kwartale 2016 r. dostarczyła panele PV o mocy 201 MW , a zamówienia wzrosły o 40 proc. w porównaniu z I kwartałem. 

Jak wiadomo Musk jest twórcą sukcesu Tesli i jej elektrycznych samochodów. Obok sportowych samochodów skonstruowano tańszy model Tesla 3, w cenie poniżej 35 tys. dol., który zebrał ponad 400 tys. zamówień, choć pierwsze egzemplarze trafią do nabywców dopiero pod koniec 2017 r. Tesla musi szybko zainwestować, bo zabraknie jej akumulatorów.

W Nevadzie budowana jest ogromna fabryka akumulatorów tzw. Gigafactory.
Nowe akumulatory dadzą samochodom Tesli zasięg do 215 km. Tesla chce produkować 0,5 mln aut rocznie. Tesla i jej kooperant - Panasonic zdają sobie sprawę, że w produkowane w Gigafabryce akumulatory trzeba będzie wyposażyć nawet 3 razy tyle samochodów Tesli. Łączna pojemność produkowanych baterii ma sięgnąć 35 GWh. Gigafabryka ma zostać uruchomiona w 2017 roku - w 3 lata ma osiągnąć pełną moc. Znacznie ma spaść koszt produkcji baterii do aut (z 150 dol. za 1 kWh do 100 dol.)

Na dachu Gigafabryki ma się znaleźć 538,8 tys. m kw paneli fotowoltaicznych SolarCity.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ Ultimo 4K + dysk 3TB

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2990 zł Więcej...

Odbiornik VU+ ZERO Black

VU+ ZERO - najnowszy model firmy VU+ na Linuksie z...

415 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1590 zł Więcej...