Farma solarna 0,5 MW w Zakładzie Produkcji Wody w Pilchowie

dodano: 2016-11-15 19:14 | aktualizacja: 2016-11-15 19:31
autor: Janusz Sulisz | źródło: portalkomunalny.pl/ZWiK Szczecin

Pilchow_farma_PV_360px.jpg Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK Szczecin) wybuduje farmę fotowoltaiczną na terenie Zakładu Produkcji Wody w Pilchowie. Farma będzie mieć moc 0,5 MW i zajmie powierzchnię około 1 ha. Wytworzona energia elektryczna przeznaczona będzie w całości na potrzeby zakładu produkcji wody.

Pilchow_farma_PV_760px.jpg


Całkowity koszt inwestycji oszacowano na nieco ponad 3,1 mln zł. Inwestycję kwotą 2,1 mln zł dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Zakończenie inwestycji przewidziano na drugą połowę 2017 r. Budowa farmy w Pilchowie zostanie wsparta środkami Unii Europejskiej.

Wykonawca farmy ZWiK w Pilchowie zostanie wyłoniony w drodze nieograniczonego przetargu. Zadanie realizowane będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. ZWiK Szczecin zakłada, że proces projektowania i realizacji farmy PV powinien zakończyć się jesienią 2017 r.

Budowa kolejnej, trzeciej już farmy fotowoltaicznej pozwoli Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie uzyskać oszczędności z tytułu opłat za energię elektryczną. ZWiK Szczecin od wielu lat stara się ograniczać koszty z tego tytułu. W latach 2014-2015 firma zrealizowała dwie inwestycje farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,95 MW. Oprócz paneli fotowoltaicznych prąd produkowany jest także z biogazu powstającego w procesie oczyszczania ścieków. Obecnie około 17 proc. zużywanej przez Spółkę energii pochodzi z własnych źródeł.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ SOLO 4K Combo

Vu+ SOLO 4K - odbiornik od koreańskiego producenta Marusys. Pierwszy...

1930 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1600 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

849 zł Więcej...