Powstanie farma solarna 1GW w Czarnobylu

dodano: 2016-11-23 17:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: en.gclsi.com

czarbobyl_pv_solarkurier_360px.jpg Dwie chińskie firmy CGL-SI (GCL System Integration Technology) i CCEC (China National Complete Engineering Corp) zamierzają zbudować dużą farmę fotowoltaiczną w okolicach Czarnobyla na Ukrainie. W ramach tego chińskiego projektu na Ukrainie miałaby powstać elektrownia słoneczna o mocy 1GW. Jej budowa wg planów miałaby się rozpocząć w 2017 r. 

china_solutions_pv_760px.jpg


Chińczycy chcieliby w ten sposób przyczynić się do pewnego rodzaju rekultywacji terenu wokół miasta Prypeć, który nadal jest skażony i niewykorzystany. Wykorzystanie go akurat do produkcji energii z paneli fotowoltaicznych przyniosłoby dużo korzyści społecznych i ekonomicznych.

Za projekt odpowiedzialna jest CCEC, a GCL-SI ma dostarczyć i zamontować panele PV. Na razie nie podano kosztów budowy 1GW elektrowni słonecznej na Ukrainie. Za budową w tym miejscu przemawiają tanie grunty i to dobrze nasłonecznione co stanowi solidną podstawę dla projektu. Ponadto, pozostałe wyposażenie elektryczne przesyłowe jest gotowe do ponownego użycia.

W kwietniu 1986 r. tuż po katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, najbliższe duże ukraińskie miasto Prypeć otoczono zamkniętą strefą o pow. 2600 km kw., która jest prawie niezamieszkała - to idealne miejsce do budowy elektrowni słonecznej. Co prawda poziom promieniowania wokół resztek reaktora nr 4 nadal jest niebezpiecznie wysoki i prawdopodobnie taki pozostanie jeszcze długo. Własnie kończona jest budowa kolejnego „płaszcza"- ogromnej, przesuwnej hali, który przykryje ten reaktor.

Co ciekawe, Chińczycy nie ujawnili dokładnego umiejscowienia tej elektrowni w okolicach Czarnobyla. GCL-SI twierdzi, że na pewno będzie to miejsce „bezpieczne". Panele PV po jakimś czasie też będą już skażone. 

Chiny są producentem paneli fotowoltaicznych - aż 72 proc. światowej produkcji jest chińska. Chiny  to także największy na świecie producent energii odnawialnej ze słońca (43 GW). Rząd chiński ostatnio ogłosiło zamknięcie setek kopalń węglowych i przestawienie gospodarki na produkcję energii ze słońca.

Źródło: gclsi.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Televes Yagi Edge Mix Combo

Znakomita, hiszpańska antena kierunkowa VHF/UHF, zalecana do odbioru HDTV z...

89 zł Więcej...

Miernik Dreamsky TSC-100 HEVC COMBO DVB-S2/T2/C

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-100 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych...

1 890 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo X8

Mini PC na systemie Android 6.0 Marshmallow z procesorem Realtek...

590 zł Więcej...