Powstanie farma solarna 1GW w Czarnobylu

dodano: 2016-11-23 17:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: en.gclsi.com

czarbobyl_pv_solarkurier_360px.jpg Dwie chińskie firmy CGL-SI (GCL System Integration Technology) i CCEC (China National Complete Engineering Corp) zamierzają zbudować dużą farmę fotowoltaiczną w okolicach Czarnobyla na Ukrainie. W ramach tego chińskiego projektu na Ukrainie miałaby powstać elektrownia słoneczna o mocy 1GW. Jej budowa wg planów miałaby się rozpocząć w 2017 r. 

china_solutions_pv_760px.jpg


Chińczycy chcieliby w ten sposób przyczynić się do pewnego rodzaju rekultywacji terenu wokół miasta Prypeć, który nadal jest skażony i niewykorzystany. Wykorzystanie go akurat do produkcji energii z paneli fotowoltaicznych przyniosłoby dużo korzyści społecznych i ekonomicznych.

Za projekt odpowiedzialna jest CCEC, a GCL-SI ma dostarczyć i zamontować panele PV. Na razie nie podano kosztów budowy 1GW elektrowni słonecznej na Ukrainie. Za budową w tym miejscu przemawiają tanie grunty i to dobrze nasłonecznione co stanowi solidną podstawę dla projektu. Ponadto, pozostałe wyposażenie elektryczne przesyłowe jest gotowe do ponownego użycia.

W kwietniu 1986 r. tuż po katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, najbliższe duże ukraińskie miasto Prypeć otoczono zamkniętą strefą o pow. 2600 km kw., która jest prawie niezamieszkała - to idealne miejsce do budowy elektrowni słonecznej. Co prawda poziom promieniowania wokół resztek reaktora nr 4 nadal jest niebezpiecznie wysoki i prawdopodobnie taki pozostanie jeszcze długo. Własnie kończona jest budowa kolejnego „płaszcza"- ogromnej, przesuwnej hali, który przykryje ten reaktor.

Co ciekawe, Chińczycy nie ujawnili dokładnego umiejscowienia tej elektrowni w okolicach Czarnobyla. GCL-SI twierdzi, że na pewno będzie to miejsce „bezpieczne". Panele PV po jakimś czasie też będą już skażone. 

Chiny są producentem paneli fotowoltaicznych - aż 72 proc. światowej produkcji jest chińska. Chiny  to także największy na świecie producent energii odnawialnej ze słońca (43 GW). Rząd chiński ostatnio ogłosiło zamknięcie setek kopalń węglowych i przestawienie gospodarki na produkcję energii ze słońca.

Źródło: gclsi.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ SOLO 4K Combo

Vu+ SOLO 4K - odbiornik od koreańskiego producenta Marusys. Pierwszy...

1930 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1600 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

849 zł Więcej...