Małopolska za projektem uchwały antysmogowej

dodano: 2016-12-06 18:30 | aktualizacja: 2016-12-07 10:52
autor: Janusz Sulisz | źródło: rmf24.pl

kopcenie_malopolska_solarkurier_360px.jpg 6 grudnia 2016 r. Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął bardzo ważny projekt uchwały antysmogowej dla Małopolski. Nowe przepisy miałyby zakazywać palenia mułu i flotu węglowego w piecach i kominkach w całej Małopolsce, a nie tylko w Krakowie. Uchwała zabrania też montażu tzw. „kopciuchów" i kotłów, które nie spełniają wymagań 5 klasy emisji.

malopolska_krakow_sol_760px.jpg


Zakaz palenia mułów i flotów węglowych ma wejść w życie już w lipcu 2017 roku.

Istotne jest to, że w styczniu 2017 r. uchwała ta musiałaby przejść podczas głosowania w sejmik województwa. Co więcej, od lipca 2017 r. nie będzie można też palić w piecach i kominkach mokrym drewnem o wilgotności powyżej 20 proc.

- To nasz wspólny sukces. Jednak walka o czyste powietrze w Małopolsce dopiero teraz się rozpoczyna. Przed nami sześć lat wprowadzania tych przepisów w życie i wymiana dziesiątek tysięcy nieekologicznych pieców. To ogromne przedsięwzięcie. Ale w pierwszej kolejności damy głos naszym mieszkańcom. Podczas konsultacji społecznych każdy będzie mógł wypowiedzieć się na temat wprowadzanych przepisów - powiedział marszałek Jacek Krupa.


Przepisy uchwały antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy już teraz korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania oraz mieszkańców Krakowa, gdzie 1 września 2019 roku wejdzie w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach.

Na zmianę starych pieców węglowych oraz kominków i przejście na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub z pompy ciepła mieszkańcy Krakowa mają jeszcze kilka lat, ale im szybciej tym lepiej.

Na dostosowanie się do nowych przepisów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku, a w przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3 - okres ten może zostać wydłużony do końca 2026 roku.

Oficjalna informacja zarządu województwa mówi:

- W obu przypadkach maksymalna emisja pyłu z kotła przy jego pracy pełną mocą nie może być wyższa niż 40 mg/m³. Natomiast kotły zgodne z ekoprojektem (przepisami unijnymi - przyp. red.) gwarantują dotrzymanie tej samej emisji także w trakcie pracy przy niższym obciążeniu kotła. To ważne, gdyż kocioł rzadko pracuje na pełnej mocy, a przy niższym obciążeniu warunki spalania są gorsze, co powoduje wyższą emisję pyłu. Wymagania ekoprojektu ograniczają również emisję toksycznych tlenków azotu z kotła. Ważny jest fakt, że wymagania ekoprojektu zostały wprowadzone jednolicie dla całej Unii Europejskiej i od 2020 roku obejmą wszystkie kotły dopuszczone do sprzedaży na obszarze UE.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ SOLO 4K Combo

Vu+ SOLO 4K - odbiornik od koreańskiego producenta Marusys. Pierwszy...

1930 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1600 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

849 zł Więcej...