Google daje 3,5 mld dol. na energię odnawialną

dodano: 2016-12-10 11:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: Google blog

wiatrak_100proc_360px.jpg Google postanowiło, że od 2017 roku firma będzie zasilana wyłącznie odnawialnymi źródłami energii (OZE). Wiceprezes ds infrastruktury technicznej, Urs Hölzle, zadeklarował na swoim blogu, że od przyszłego roku 100 proc. energii zasilającej obiekty giganta ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Google już od dawna inwestowało w duże instalacje solarne i farmy wiatrowe.

green_Renewal_google_760px.jpg


Każdego roku ludzie wchodzą na Google biliony razy; co minutę ludzie przesyłają ponad 400 godzin filmów w YouTube. Wszystko to generuje niesamowitą ilość mocy obliczeniowej, a to oznacza straty energii. Inżynierowie potentata przez lata doskonalili centra danych Google, dzięki czemu są o 50 proc. bardziej wydajne niż średnia zużycia energii w przemyśle. Google od lat chwali się, że zaczęło kupować energię ze źródeł odnawialnych w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla i walki ze zmianami klimatu.

W 2017 roku Google osiągnie 100 proc. energii odnawialnej dla swoich globalnych operacji, w tym w swoich centrach danych i biurach. Google staje się jedną z pierwszych firm z dużymi, długoterminowymi kontraktami na bezpośredni zakup energii odnawialnej od producentów. Google podpisało pierwszą umowę zakupu całej energii z farmy wiatrowej 114 MW w stanie Iowa już w roku 2010. Dziś Google jest największym na świecie korporacyjnym kupującym energię odnawialną, a zobowiązaniami sięgającymi 2600 MW.

W ciągu ostatnich 6 lat, koszt energii wiatrowej i słonecznej spadł odpowiednio 60 proc. i 80 proc.,udowadniając, że odnawialne źródła energii są coraz tańsze. Aktualnie Google inwestuje w 20 projektów w zakresie energii odnawialnej, które pomagają też lokalnym społecznościom, m.in. Grady County, Rutherford County, region Atacama w Chile czy miejscowości w Szwecji. Inwestycji infrastrukturalne to ponad 3,5 mld dol. na całym świecie, ale około 2/3 z nich jest w Stanach Zjednoczonych. I pomyśleć, że w ostatnim roku, Google zużyło w sumie 5,7 TWh energii, czyli mniej więcej tyle, co jedno olbrzymie miasto.

 

Źródło: blog.google
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1590 zł Więcej...

Odbiornik VU+ SOLO 4K + dysk 1TB

Vu+ SOLO 4K - najnowszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

1850 zł Więcej...

"SAT Kurier" abonament za 2018 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2018. Pierwsze wydanie na...

55 zł Więcej...