Polska uzależnia się od energii z węgla

dodano: 2016-12-21 22:01
autor: Anna Sulisz | źródło: ME/solarkurier.pl

minister5_solarkurier_360px.jpg ENERGA SA i Enea SA ogłosiły postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MWe. Realizacja inwestycji ma wpłynąć korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski i wpisać się w proces modernizacji krajowej energetyki z wykorzystaniem jako paliwa polskiego węgla. Ponoć już poszukuje się już 10 mln t węgla dla tej elektrowni. Czy w ten sposób postępuje uzależnienie Polski od węgla?

energa_i_enea_przetarg_760px.jpg


Polska nadal uzależniona będzie od elektrowni węglowych.

Inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana wspólnie przez Grupy Energa i Enea, na podstawie umowy inwestycyjnej zawartej 8 grudnia br. Obie spółki szacują, że budowa węglowej elektrowni 1000 MW mogłaby się rozpocząć już w 2018 r. i zakończyć w 2023 r., a komercyjna działalność Elektrowni Ostrołęka C spodziewana jest w 2024 r. 

Minister Tchórzewski: Inwestycja w Ostrołęce ma ogromne znaczenie zarówno dla Polski, jak i regionu

Podczas konferencji prasowej 19 grudnia 2016 r. minister energii Krzysztof Tchórzewski wraz z prezesami Enei Mirosławem Kowalikiem i Energi Dariuszem Kaśków ogłosili rozpoczęcie postępowania  przetargowego na wyłonienie wykonawcy nowego bloku C Elektrowni Ostrołęka o mocy 1000 MW. Budowa mogłaby rozpocząć się już w 2018 r. 

– Kilka miesięcy temu zdecydowaliśmy, aby wrócić do budowy nowego bloku w Ostrołęce. Dziś dwaj partnerzy – Energa i Enea – podejmują wysiłek inwestycyjny, decyzją o rozpoczęciu jednej z największych inwestycji w tym roku w Europie – mówił minister energii. - Modernizujemy elektrownie i stawiamy na nowe efektywne bloki. Mam ogromną satysfakcję, że Polska będzie mogła rozwijać się w oparciu o energię z nowoczesnych źródeł węglowych, takich jak nowy blok w Ostrołęce – podkreślił. Dodał, że opublikowane dziś ogłoszenie o przetargu kierowane jest również do wykonawców w Europie.


Minister Tchórzewski zapowiedział również inne inwestycje energetyczne w Polsce, których wartość do 2030 r. może osiągnąć 100 mld zł. Oby to nie były tylko inwestycje w elektrownie węglowe, bo cały świat idzie w kierunku OZE, a Polska na przekór osłabiła pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ SOLO 4K Combo

Vu+ SOLO 4K - odbiornik od koreańskiego producenta Marusys. Pierwszy...

1930 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1600 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

849 zł Więcej...