Polska uzależnia się od energii z węgla

dodano: 2016-12-21 22:01
autor: Anna Sulisz | źródło: ME/solarkurier.pl

minister5_solarkurier_360px.jpg ENERGA SA i Enea SA ogłosiły postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MWe. Realizacja inwestycji ma wpłynąć korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski i wpisać się w proces modernizacji krajowej energetyki z wykorzystaniem jako paliwa polskiego węgla. Ponoć już poszukuje się już 10 mln t węgla dla tej elektrowni. Czy w ten sposób postępuje uzależnienie Polski od węgla?

energa_i_enea_przetarg_760px.jpg


Polska nadal uzależniona będzie od elektrowni węglowych.

Inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana wspólnie przez Grupy Energa i Enea, na podstawie umowy inwestycyjnej zawartej 8 grudnia br. Obie spółki szacują, że budowa węglowej elektrowni 1000 MW mogłaby się rozpocząć już w 2018 r. i zakończyć w 2023 r., a komercyjna działalność Elektrowni Ostrołęka C spodziewana jest w 2024 r. 

Minister Tchórzewski: Inwestycja w Ostrołęce ma ogromne znaczenie zarówno dla Polski, jak i regionu

Podczas konferencji prasowej 19 grudnia 2016 r. minister energii Krzysztof Tchórzewski wraz z prezesami Enei Mirosławem Kowalikiem i Energi Dariuszem Kaśków ogłosili rozpoczęcie postępowania  przetargowego na wyłonienie wykonawcy nowego bloku C Elektrowni Ostrołęka o mocy 1000 MW. Budowa mogłaby rozpocząć się już w 2018 r. 

– Kilka miesięcy temu zdecydowaliśmy, aby wrócić do budowy nowego bloku w Ostrołęce. Dziś dwaj partnerzy – Energa i Enea – podejmują wysiłek inwestycyjny, decyzją o rozpoczęciu jednej z największych inwestycji w tym roku w Europie – mówił minister energii. - Modernizujemy elektrownie i stawiamy na nowe efektywne bloki. Mam ogromną satysfakcję, że Polska będzie mogła rozwijać się w oparciu o energię z nowoczesnych źródeł węglowych, takich jak nowy blok w Ostrołęce – podkreślił. Dodał, że opublikowane dziś ogłoszenie o przetargu kierowane jest również do wykonawców w Europie.


Minister Tchórzewski zapowiedział również inne inwestycje energetyczne w Polsce, których wartość do 2030 r. może osiągnąć 100 mld zł. Oby to nie były tylko inwestycje w elektrownie węglowe, bo cały świat idzie w kierunku OZE, a Polska na przekór osłabiła pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ Ultimo 4K + dysk 3TB

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2990 zł Więcej...

Odbiornik VU+ ZERO Black

VU+ ZERO - najnowszy model firmy VU+ na Linuksie z...

415 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1590 zł Więcej...