350 mln zł z UE na OZE dla 108 samorządów lubelskiego

dodano: 2016-12-27 20:24
autor: Janusz Sulisz | źródło: rpo.lubelskie.pl

lubelskie-RPO_360px.jpg Zarząd Województwa Lubelskiego podpisał 6 umów z samorządami na dofinansowanie unijnych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). W sumie władze województwa lubelskiego parafują 108 takich umów, w których przekażą lubelskim gminom 350 mln zł.

naslonecznienie_rpo_lubelskie_760px.jpg


22 grudnia 2016 roku Zarząd Województwa Lubelskiego podpisał 6 umów przyznających samorządom fundusze europejskie na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Łącznie w konkursie zorganizowanym przez urząd marszałkowski w Lublinie dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO 2014-2020) otrzymało 108 miast i gmin.

Wartość wszystkich umów przekracza 462 mln zł, w tym niemal 350 mln zł stanowi wkład Unii Europejskiej w rozwój OZE na Lubelszczyźnie. Niestety najwięcej projektów dotyczy zakupu i montażu kolektorów słonecznych (dla produkcji ciepłej wody).

Pieniądze dla najlepszych

Do konkursu ogłoszonego pod koniec marca br. wpłynęło 315 wniosków o wartości 1,14 mld zł. Na wsparcie wszystkich potrzebowalibyśmy blisko 850 mln zł. Po trzystopniowej weryfikacji władze województwa wybrały 108 najwyżej ocenionych projektów, którym przyznały dofinansowanie.

Samorząd Hrubieszowa otrzyma prawie 1,5 mln zł dofinansowania. Planowany jest montaż 256 instalacji, z których połowa to kolektory słoneczne, a pozostałe to panele fotowoltaiczne połączone z pompami ciepła. Podlubelska gmina Piaski otrzyma ponad 9,7 mln zł dofinansowania, na dwa projekty. W Piaskach jest już 600 instalacji solarnych na dachach domów mieszkańców, co następnych zachęca do instalacji.

– Dzisiaj podpisujemy umowy z sześcioma wnioskodawcami. Pozostałe kontrakty parafujemy do 30 grudnia tego roku – deklaruje Marszałek Sławomir Sosnowski.


Na popularność solarów wpływają warunki klimatyczne województwa lubelskiego - to tam notuje się jedne z najwyższych w Polsce wskaźników tzw. usłonecznienia, czyli liczby godzin słonecznych w ciągu doby. Właśnie dlatego montaż kolektorów gwarantuje mieszkańcom ciepłą wodę przez większą część roku i oszczędności w domowym budżecie, ponieważ energia słoneczna jest bezpłatna.

Szkoda, że ktoś zapomniał o tym, że ciepła woda może wystygnąć, jeśli na bieżąco nie jest wykorzystywana w gospodarstwie domowym, a panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną, które może zasilić sieć i być wykorzystania przez innych, bez względu na to, czy ktoś jest w domu czy nie (rodzina ma urlop lub pracuje w tygodniu). Doskonale o tym wiedzą Niemcy, gdzie kolektory solarne w praktyce nie są instalowane - tylko panele PV.

Do 2020 roku, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, jesteśmy zobowiązani do osiągnięcia 15% udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu energii. Wspierając tego typu inwestycje przyłączamy się do realizacji tego celu - podkreśla Marszałek Sosnowski.

Wiadomo, że tych 15% nie uda się zrealizować do 2020 roku głównie przez permanentne wstecznictwo przy ocenie co jest dobre dla polskich gospodarstw domowych, zwłaszcza przy drożejącym od stycznia 2017 prądzie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik DIGITSAT PCM-1210 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

799 zł Więcej...

Odbiornik VU+ UNO 4K

Vu+ UNO 4K - młodszy brat SOLO 4K, odbiornik Ultra...

1150 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF4008 E2 4K

Octagon SF4008 E2 4K - odbiornik UHD 4K z kodekiem...

999 zł Więcej...