Od 1.01 zakaz palenia węglem w piecach w Wodzisławiu Śl.

dodano: 2016-12-28 13:43
autor: Janusz Sulisz | źródło: Wodzisław Śl.

wodzislaw_slaski_360px.jpg Wodzisław Śląski zakazał palenia węglem w piecach w świeżo wybudowanych budynkach, a uchwała wchodzi w życie w już od 1 stycznia 2017 roku. To jedno z pierwszych miejscowości w woj. śląskim, które zdecydowało się wprowadzić tak rygorystyczny zakaz. Należy uspokoić, że na razie dotyczy on wyłącznie nowo-powstających budynków, na terenach gdzie istnieje możliwość przyłączenia się do sieci miejskiej lub gazowej. Wszystkich pozostałych domów ogrzewanych węglem ten zakaz na razie nie dotyczy.

najbrudniejsze_miasta_2016_760px.jpg


– Jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów, dlatego radni podjęli na grudniowej sesji taką uchwałę – wyjaśnia Anna Szweda-Piguła, rzecznik wodzisławskiego magistratu.

– Teraz uchwała jest u wojewody i czeka na ogłoszenie jej w dzienniku ustaw. Po nowym roku powinna już obowiązywać.


Mieszkańcy, którzy budują domy na terenach, gdzie jest możliwość podpięcia się do nitki ciepłowniczej miejskiej lub gazowej muszą zapomnieć o piecu węglowym. Po prostu nie dostaną pozwolenia, nawet gdyby chcieli. Na dzień dzisiejszy to ul. Grodzisko w Wodzisławiu. Niebawem będą tam też kolejne działki do sprzedaży.

W Wodzisławiu Śl. aż 6,5 tys. domów jest opalanych węglem. Uchwała ma związek ze smogiem. Ludzie bowiem palą w piecach różnym świństwem, w tym śmieciami i najtańszym węglem, bo nie stać ich na ten najlepszy węgiel. Na 300 domów skontrolowanych przez straż miejską w Wodzisławiu Śl., połowa była opalana mułem i flotem. Ostatnio strażnicy wystawili 6 mandatów gospodarzom, którzy spalali w piecach śmieci. Każdy kto chce zmienić swoje ogrzewanie na ekologiczne może skorzystać z dotacji miejskiej.

– Na przyszły rok planujemy wykonać 400 modernizacji kotłowni, staramy się o 1,5 mln zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – dodała Anna Szweda-Piguła.

Nad podobnym zakazem zastanawiają się też inne miejscowości na Śląsku i w Małopolsce, bo te dwa te dwa województwa mają największe problemy ze smogiem. Między innymi taki zakaz może być wkrótce wprowadzony w Godowie. Od dawna mówi się, że Śląsk ze smogiem walczy na niby. A Polacy duszą się dzień po dniu... Takie zakazy powinny być powszechne w obu województwach.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

820 zł Więcej...

Multiswitch Opticum OMS 5/8

Multiswitch Opticum 5/8 rozdziela sygnał z jednego satelity i naziemnej...

170 zł Więcej...