Za 10 lat energia solarna najtańszym źródłem energii

dodano: 2017-01-03 17:18
autor: Janusz Sulisz | źródło: BNEF

solar_pv_2_360px.jpg Według analiz BNEF - Bloomberg New Energy Finance dramatycznie spadające koszty produkcji energii ze słońca począwszy od budowy instalacji PV do końcowego produktu dla klienta detalicznego pozwala sądzić, że w ciągu najbliższych 10 lat średnia globalna cena energii elektrycznej ze słońca stanie się tańsza niż ta z węgla. Potwierdzają to także inni eksperci od energetyki.

PV solar dym komin


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ostatni rok był kolejnym rokiem przełomowym dla energii słonecznej, ponieważ ceny na świecie spadły do poziomów, które byłyby mało wiarygodne zaledwie 12 miesięcy wcześniej. Wśród najbardziej znanych przykładów z 2016 roku były trzy kraje, gdzie światowe ceny są naprawdę niskie: Dubaj, Meksyk i Abu Zabi, gdzie cena spadła poniżej 1,00 zł za 1 kWh!

To wszystko napawa entuzjazmem, że energia z paneli fotowoltaicznych będzie najbardziej rozpowszechnionym źródłem energii w przyszłości, a analitycy starali się aktualizować prognozy średnich cen energii ze słońca w nadchodzących latach.

Analiza wiodących analityków BNEF przewiduje się, że średnia globalna cena energii słonecznej może być niższa niż energia z węgla w ciągu zaledwie 10 lat, co w rzeczywistości nie jest tak nieprawdopodobne, zważywszy, że jest już teraz jest tańsza od energii z węgla w niektórych częściach świata, ale nie w ...Polsce. Bo w naszym kraju wszystko (w tym OZE) się nie opłaca, bo jest mocne lobby węglowe, rząd boi się strajków górników i nie patrzy ile Polaków zacznie umierać od smogu i zanieczyszczeń od palenia śmieciami i najtańszym węglem.

Przypomnijmy, że średnie ceny energii ze słońca od 2009 roku spadły w dół 62%, co związane jest z cięciami kosztów w branży PV, od produkcji krzemu polikrystalicznego do produkcji modułów PV, a nawet w przypadku obniżki cen na inwertery i inny osprzęt do instalacji PV. Obecnie średnia cena energii słonecznej zainstalowanej to 4,77 zł za 1W, przy czym oczekuje się, że cena spadnie poniżej 1 USD (4,18 zł) za 1W od 2022 roku, a potem do zaledwie 3 zł za 1W od 2025 roku, czyli kiedy to spadnie poniżej cen energii węgla, uważają analitycy BNEF.

Oczywiście, spadki cen nastąpią w różnym tempie w różnych krajach, podczas gdy ceny węgla pozostaną na niskim poziomie w krajach takich jak Indie i Chiny, które mają duże rezerwy własnego węgla. Chiny jako największy rynek energii słonecznej, doprowadzą do spadku ceny energii PV poniżej energii z węgla dopiero w 2030 roku. W Polsce może być bardzo podobnie, bo nasz kraj jest za mocno uzależniony od węgla i to tego najgorszego, a rząd nie umie nic zmienić i brnie jeszcze bardziej w najgłupsze rozwiązania. Za ten czas - do 2030 roku - reszta świata będzie już mieć ceny energii ze słońca niższe niż z węgla, co ograniczy też znacząco wydobycie węgla.

Jednym z głównych czynników wpływających na spadek cen energii słonecznej jest postęp technologii wykorzystywanych w procesie produkcyjnym paneli PV. To umożliwi wzrost wydajności z paneli fotowoltaicznych. Tendencja ta będzie się utrzymywać, ponieważ duże inwestycje idą na badania i rozwój technologii w przemyśle PV.

Szczególnie ważny jest ekonomiczne przełożenie w skali krajów oraz wpływ polityki w niektórych krajach, aby politycy i ekonomiści zrozumieli jak potrzebny jest rozwój związany z produkcją energii słonecznej. To są właśnie te słynna w Polsce innowacje. Oczywiście, to nie dotyczy wielu krajów na świecie, ale ku zaskoczeniu kraje rozwijające się zaczynają to rozumieć coraz lepiej, bo w takich krajach jak Chiny czy Indie stawiają na produkcję energii ze słońca, starając się zamykać kopalnie węgla. 

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ Ultimo 4K

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2450 zł Więcej...

Antena szerokopasmowa UNI-LINE 560HVD

Telewizyjna antena szerokopasmowa o strukturze logarytmicznej do pracy w obu...

75 zł Więcej...

Konwerter Quad Televes

Poczwórny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

99 zł Więcej...