Za 10 lat energia solarna najtańszym źródłem energii

dodano: 2017-01-03 17:18
autor: Janusz Sulisz | źródło: BNEF

solar_pv_2_360px.jpg Według analiz BNEF - Bloomberg New Energy Finance dramatycznie spadające koszty produkcji energii ze słońca począwszy od budowy instalacji PV do końcowego produktu dla klienta detalicznego pozwala sądzić, że w ciągu najbliższych 10 lat średnia globalna cena energii elektrycznej ze słońca stanie się tańsza niż ta z węgla. Potwierdzają to także inni eksperci od energetyki.

PV solar dym komin


Ostatni rok był kolejnym rokiem przełomowym dla energii słonecznej, ponieważ ceny na świecie spadły do poziomów, które byłyby mało wiarygodne zaledwie 12 miesięcy wcześniej. Wśród najbardziej znanych przykładów z 2016 roku były trzy kraje, gdzie światowe ceny są naprawdę niskie: Dubaj, Meksyk i Abu Zabi, gdzie cena spadła poniżej 1,00 zł za 1 kWh!

To wszystko napawa entuzjazmem, że energia z paneli fotowoltaicznych będzie najbardziej rozpowszechnionym źródłem energii w przyszłości, a analitycy starali się aktualizować prognozy średnich cen energii ze słońca w nadchodzących latach.

Analiza wiodących analityków BNEF przewiduje się, że średnia globalna cena energii słonecznej może być niższa niż energia z węgla w ciągu zaledwie 10 lat, co w rzeczywistości nie jest tak nieprawdopodobne, zważywszy, że jest już teraz jest tańsza od energii z węgla w niektórych częściach świata, ale nie w ...Polsce. Bo w naszym kraju wszystko (w tym OZE) się nie opłaca, bo jest mocne lobby węglowe, rząd boi się strajków górników i nie patrzy ile Polaków zacznie umierać od smogu i zanieczyszczeń od palenia śmieciami i najtańszym węglem.

Przypomnijmy, że średnie ceny energii ze słońca od 2009 roku spadły w dół 62%, co związane jest z cięciami kosztów w branży PV, od produkcji krzemu polikrystalicznego do produkcji modułów PV, a nawet w przypadku obniżki cen na inwertery i inny osprzęt do instalacji PV. Obecnie średnia cena energii słonecznej zainstalowanej to 4,77 zł za 1W, przy czym oczekuje się, że cena spadnie poniżej 1 USD (4,18 zł) za 1W od 2022 roku, a potem do zaledwie 3 zł za 1W od 2025 roku, czyli kiedy to spadnie poniżej cen energii węgla, uważają analitycy BNEF.

Oczywiście, spadki cen nastąpią w różnym tempie w różnych krajach, podczas gdy ceny węgla pozostaną na niskim poziomie w krajach takich jak Indie i Chiny, które mają duże rezerwy własnego węgla. Chiny jako największy rynek energii słonecznej, doprowadzą do spadku ceny energii PV poniżej energii z węgla dopiero w 2030 roku. W Polsce może być bardzo podobnie, bo nasz kraj jest za mocno uzależniony od węgla i to tego najgorszego, a rząd nie umie nic zmienić i brnie jeszcze bardziej w najgłupsze rozwiązania. Za ten czas - do 2030 roku - reszta świata będzie już mieć ceny energii ze słońca niższe niż z węgla, co ograniczy też znacząco wydobycie węgla.

Jednym z głównych czynników wpływających na spadek cen energii słonecznej jest postęp technologii wykorzystywanych w procesie produkcyjnym paneli PV. To umożliwi wzrost wydajności z paneli fotowoltaicznych. Tendencja ta będzie się utrzymywać, ponieważ duże inwestycje idą na badania i rozwój technologii w przemyśle PV.

Szczególnie ważny jest ekonomiczne przełożenie w skali krajów oraz wpływ polityki w niektórych krajach, aby politycy i ekonomiści zrozumieli jak potrzebny jest rozwój związany z produkcją energii słonecznej. To są właśnie te słynna w Polsce innowacje. Oczywiście, to nie dotyczy wielu krajów na świecie, ale ku zaskoczeniu kraje rozwijające się zaczynają to rozumieć coraz lepiej, bo w takich krajach jak Chiny czy Indie stawiają na produkcję energii ze słońca, starając się zamykać kopalnie węgla. 

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch Opticum OMS 5/8

Multiswitch Opticum 5/8 rozdziela sygnał z jednego satelity i naziemnej...

170 zł Więcej...

Osprzęt Vu+ obudowa HDD dla Zero 4K

Dodatkowa obudowa na dysk dla odbiornika Vu+ Zero 4K

180 zł Więcej...

Antena Televes DAT HD BOSS 790

Antena DAT HD BOSS 790 hiszpańskiej firmy Televes została specjalnie...

229 zł Więcej...