Chiny przerażone możliwością rozszerzenia ceł UE na PV

dodano: 2017-01-03 17:09
autor: Jerzy Kruczek | źródło: pv magazine

panele_PV_china_360px.jpg Chiny są przerażone propozycjami Unii Europejskiej do rozszerzenia ceł na chińskie panele PV importowane do krajów UE. Urzędnicy chińskiego Ministerstwa Handlu twierdzą, że proponowane rozszerzenie ceł zaszkodzi długoterminowym interesom,  zarówno w Chinach, jak w krajach Unii

panele_PV_china_760px.jpg


Chiny w tym tygodniu wyraziły rozczarowanie, że Komisja Europejska (KE) proponuje, aby przedłużyć cła na składniki słonecznych ogniw trafiających do UE z Chin na następne 2 lata.

Chińczycy wezwali KE do „całkowitego zakończenia antydumpingowych i antysubsydyjnych ceł na chińskie produkty wykorzystywane do produkcji energii słonecznej, tak szybko jak to możliwe", dodając przy tym, że ściślejsza współpraca jest tu wymagana zarówno przez chińskie i europejskie władze, aby osiągnąć bardziej polubowne rozwiązanie.

Cła zostały wprowadzone w 2013 roku. Obecny system miało wygasnąć w marcu przyszłego roku, ale wydaje się bardzo prawdopodobne, że zostanie utrzymany przez kolejne 2 lata. To mocno podzieli branżę solarną w Europie. Z jednej strony część firm wzywa do zniesienia antydumpingowych ceł na chińskie panele.

Za to przedstawiciele firmy ProSun są temu przeciwni:

- Europejscy producenci są dziś światowymi liderami w jakości, trwałości, wydajności i trwałości ogniw słonecznych. Zakończenie działań w kontekście ogromnych chińskich nadwyżek mocy produkcyjnych i nieuczciwego handlu stawiałaby przetrwanie przemysłu PV w UE w niebezpieczeństwie. Tysiące wysoko wykwalifikowanych pracowników straci pracę, a główne inwestycje badawczo-rozwojowe w ostatnich latach zostaną całkowicie stracone.


Potwierdzono wsparcie dla inicjatywy Komisji o rozpoczęcie przeglądu projektu ceł, który może obejmować tzw.co minimalną cenę importową (MIP), bardziej przejrzystą i umożliwiającą państwom członkowskim UE poprawę monitorowania, by zniechęcić do obchodzenia ceł.

W tym celu MIP ma zostać obniżona dla modułów PV z 0,56 euro do 0,46 euro w dniu 1 stycznia 2017 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ UNO 4K

Vu+ UNO 4K - młodszy brat SOLO 4K, odbiornik Ultra...

999 zł Więcej...

Odbiornik VU+ SOLO 4K

Vu+ SOLO 4K - odbiornik Ultra HD od koreańskiego producenta...

1570 zł Więcej...

Miernik Megasat HD 5 COMBO DVB-S2X/T2/C2

Profesjonalny miernik niemieckiej firmy Megasat do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

2090 zł Więcej...