Chiny przerażone możliwością rozszerzenia ceł UE na PV

dodano: 2017-01-03 17:09
autor: Jerzy Kruczek | źródło: pv magazine

panele_PV_china_360px.jpg Chiny są przerażone propozycjami Unii Europejskiej do rozszerzenia ceł na chińskie panele PV importowane do krajów UE. Urzędnicy chińskiego Ministerstwa Handlu twierdzą, że proponowane rozszerzenie ceł zaszkodzi długoterminowym interesom,  zarówno w Chinach, jak w krajach Unii

panele_PV_china_760px.jpg


Chiny w tym tygodniu wyraziły rozczarowanie, że Komisja Europejska (KE) proponuje, aby przedłużyć cła na składniki słonecznych ogniw trafiających do UE z Chin na następne 2 lata.

Chińczycy wezwali KE do „całkowitego zakończenia antydumpingowych i antysubsydyjnych ceł na chińskie produkty wykorzystywane do produkcji energii słonecznej, tak szybko jak to możliwe", dodając przy tym, że ściślejsza współpraca jest tu wymagana zarówno przez chińskie i europejskie władze, aby osiągnąć bardziej polubowne rozwiązanie.

Cła zostały wprowadzone w 2013 roku. Obecny system miało wygasnąć w marcu przyszłego roku, ale wydaje się bardzo prawdopodobne, że zostanie utrzymany przez kolejne 2 lata. To mocno podzieli branżę solarną w Europie. Z jednej strony część firm wzywa do zniesienia antydumpingowych ceł na chińskie panele.

Za to przedstawiciele firmy ProSun są temu przeciwni:

- Europejscy producenci są dziś światowymi liderami w jakości, trwałości, wydajności i trwałości ogniw słonecznych. Zakończenie działań w kontekście ogromnych chińskich nadwyżek mocy produkcyjnych i nieuczciwego handlu stawiałaby przetrwanie przemysłu PV w UE w niebezpieczeństwie. Tysiące wysoko wykwalifikowanych pracowników straci pracę, a główne inwestycje badawczo-rozwojowe w ostatnich latach zostaną całkowicie stracone.


Potwierdzono wsparcie dla inicjatywy Komisji o rozpoczęcie przeglądu projektu ceł, który może obejmować tzw.co minimalną cenę importową (MIP), bardziej przejrzystą i umożliwiającą państwom członkowskim UE poprawę monitorowania, by zniechęcić do obchodzenia ceł.

W tym celu MIP ma zostać obniżona dla modułów PV z 0,56 euro do 0,46 euro w dniu 1 stycznia 2017 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD51 Combo

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

850 zł Więcej...

Antena Televes DAT HD BOSS 790

Antena DAT HD BOSS 790 hiszpańskiej firmy Televes została specjalnie...

229 zł Więcej...

Antena Televes Yagi Edge Mix Combo

Znakomita, hiszpańska antena kierunkowa VHF/UHF, zalecana do odbioru HDTV z...

89 zł Więcej...