300 GWp globalnej mocy zainstalowanej z fotowoltaiki

dodano: 2017-01-26 15:26 | aktualizacja: 2017-01-28 20:30
autor: Anna Sulisz | źródło: BSW-Solar

dom_pv_360px.jpg Rozwój technologii fotowoltaicznej na całym świecie trwa. Globalny sukces PV osiągnął już kolejny etap: na całym świecie jest już 300 gigawatów (GWp) łącznej zainstalowanej mocy z energii słonecznej. Zostało to ogłoszone przez niemieckie stowarzyszenie BSW-Solar w Berlinie, na podstawie własnych obliczeń.

pv_module_bsw-solar_760px.jpg


W 2016 roku  na całym świecie doszło uruchomienia systemów fotowoltaicznych o nominalnej mocy około 70 gigawatów. Panele fotowoltaiczne zainstalowane w 2016 roku generują około 90 TWh czystej energii słonecznej. W kategoriach matematycznych, te nowe moce będą dostarczane do 25 mln dodatkowych gospodarstw domowych o rocznym zużyciu energii elektrycznej 3500 kWh.

- Wykorzystanie energii słonecznej naprawdę podnosi dynamikę w wielu krajach na całym świecie. Ponieważ wzrasta światowy głód energii , to coraz więcej rządów i inwestorów kierują się ku czystej energii - wyjaśnia Carsten Körnig, prezes BSW-Solar.


Krajowa Agencja Energii Chin (NEA), na przykład, wstrzymała budowę około 100 węglowych elektrowni o nominalnej wydajności ponad 100 gigawatów, podczas gdy w tym samym czasie w 2016 roku powstały instalacje fotowoltaiczne 34 GWp. To sprawiło, że ​​Chiny to największy rynek biznesowy dla fotowoltaiki, drugie są Stany Zjednoczone z około 13 gigawatami i Japonia z około 9 GWp. Mocno rozwija się też rynek fotowoltaiczny w Indiach, gdzie prognozy przewidują wzrost o 8 - 9 gigawatów w 2017 roku.

- Decyzja o wykorzystaniu energii słonecznej już od dawna opiera się na więcej niż tylko na kwestiach ochrony środowiska. Względy ekonomiczne są coraz częściej motywacją do podjęcia decyzji o inwestycji w panele PV - podkreślił Körnig.

- Ryzyko inwestycji w nierentowne elektrownie węglowe rośnie, ponieważ w przyszłości ogromne koszty ich wpływu na klimat nieuchronnie zostanie zdyskontowane do ogólnego równania gospodarczego. Tymczasem energia słoneczna już teraz zapewnia niezwykle tanią alternatywę. 


W obecnym badaniu, World Economic Forum (WEF) ustaliło, że w ponad 30 krajach na całym świecie, technologia fotowoltaiczna jest już tak tania, że ​​może być zyskowna i to bez wsparcia finansowego - jakiejkolwiek dotacji. Coraz więcej krajów stwierdza - chyba poza Polską, że bardziej opłacalne jest inwestowanie w fotowoltaiczne i wiatrowe elektrownie niż węglowe elektrownie. W wielu częściach świata, energia słoneczna wkrótce będzie najtańszym źródłem energii elektrycznej.

BSW-Solar, zaprasza na targi Intersolar Europe, wiodące na świecie targi dla przemysłu energii słonecznej, która odbywają się w tym roku od 31 maja do 2 czerwca w Monachium.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Bezprzewodowy przedłużacz pilota Lenkeng LKV388IR

Bezprzewodowy przedłużacz zdalnego sterowania pilotów. Umożliwia obsługę wielu urządzeń w...

190 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 AX180 1,8m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI w wersji 2.0 do transmisji...

45 zł Więcej...

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe Evo

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub analogowego AV...

690 zł Więcej...