300 GWp globalnej mocy zainstalowanej z fotowoltaiki

dodano: 2017-01-26 15:26 | aktualizacja: 2017-01-28 20:30
autor: Anna Sulisz | źródło: BSW-Solar

dom_pv_360px.jpg Rozwój technologii fotowoltaicznej na całym świecie trwa. Globalny sukces PV osiągnął już kolejny etap: na całym świecie jest już 300 gigawatów (GWp) łącznej zainstalowanej mocy z energii słonecznej. Zostało to ogłoszone przez niemieckie stowarzyszenie BSW-Solar w Berlinie, na podstawie własnych obliczeń.

pv_module_bsw-solar_760px.jpg


W 2016 roku  na całym świecie doszło uruchomienia systemów fotowoltaicznych o nominalnej mocy około 70 gigawatów. Panele fotowoltaiczne zainstalowane w 2016 roku generują około 90 TWh czystej energii słonecznej. W kategoriach matematycznych, te nowe moce będą dostarczane do 25 mln dodatkowych gospodarstw domowych o rocznym zużyciu energii elektrycznej 3500 kWh.

- Wykorzystanie energii słonecznej naprawdę podnosi dynamikę w wielu krajach na całym świecie. Ponieważ wzrasta światowy głód energii , to coraz więcej rządów i inwestorów kierują się ku czystej energii - wyjaśnia Carsten Körnig, prezes BSW-Solar.


Krajowa Agencja Energii Chin (NEA), na przykład, wstrzymała budowę około 100 węglowych elektrowni o nominalnej wydajności ponad 100 gigawatów, podczas gdy w tym samym czasie w 2016 roku powstały instalacje fotowoltaiczne 34 GWp. To sprawiło, że ​​Chiny to największy rynek biznesowy dla fotowoltaiki, drugie są Stany Zjednoczone z około 13 gigawatami i Japonia z około 9 GWp. Mocno rozwija się też rynek fotowoltaiczny w Indiach, gdzie prognozy przewidują wzrost o 8 - 9 gigawatów w 2017 roku.

- Decyzja o wykorzystaniu energii słonecznej już od dawna opiera się na więcej niż tylko na kwestiach ochrony środowiska. Względy ekonomiczne są coraz częściej motywacją do podjęcia decyzji o inwestycji w panele PV - podkreślił Körnig.

- Ryzyko inwestycji w nierentowne elektrownie węglowe rośnie, ponieważ w przyszłości ogromne koszty ich wpływu na klimat nieuchronnie zostanie zdyskontowane do ogólnego równania gospodarczego. Tymczasem energia słoneczna już teraz zapewnia niezwykle tanią alternatywę. 


W obecnym badaniu, World Economic Forum (WEF) ustaliło, że w ponad 30 krajach na całym świecie, technologia fotowoltaiczna jest już tak tania, że ​​może być zyskowna i to bez wsparcia finansowego - jakiejkolwiek dotacji. Coraz więcej krajów stwierdza - chyba poza Polską, że bardziej opłacalne jest inwestowanie w fotowoltaiczne i wiatrowe elektrownie niż węglowe elektrownie. W wielu częściach świata, energia słoneczna wkrótce będzie najtańszym źródłem energii elektrycznej.

BSW-Solar, zaprasza na targi Intersolar Europe, wiodące na świecie targi dla przemysłu energii słonecznej, która odbywają się w tym roku od 31 maja do 2 czerwca w Monachium.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Dreamsky TSC-100 HEVC COMBO DVB-S2/T2/C

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-100 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych...

1890 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

590 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

160 zł Więcej...