Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej z własną elektrownią PV

dodano: 2017-02-02 13:42 | aktualizacja: 2017-02-03 12:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: bielsko-biala.pl

szpital_bielsko_pv_360px.jpg W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku - Białej oddano do użytku elektrownię fotowoltaiczną o mocy blisko 400 kW. Instalację PV tworzy 1481 paneli fotowoltaicznych każdy o mocy 270 W. Według szacunków, energia słoneczna pokryje 10 proc. całego zapotrzebowania energetycznego szpitala.

szpital_2_otwarcie-PV_760px.jpg


W obecności przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich m.in. wicewojewody śląskiego, Jana Chrząszcza i prezydenta Bielska-Białej, Jacka Krywulta w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej otwarto elektrownię fotowoltaiczną.

Projekt „Podniesienie efektywności energetycznej obiektów Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej poprzez częściową modernizację i zastosowanie odnawialnych źródeł energii” o wartości ponad 7 mln zł realizowany był przy 80 proc. wsparciu z Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 (Funduszy Norweskich ) i składał się z czterech zadań:

- budowy elektrowni fotowoltaicznej,
- docieplenia stropodachów budynków,
- wymiany opraw oświetleniowych na energooszczędne typu LED,
-  wymianę uszczelek w oknach na silikonowe (w 1050 oknach).

W ramach budowy elektrowni fotowoltaicznej zainstalowano 1481 paneli o powierzchni 2407 m2 (powierzchnia to prawie 7000 m2). Jest to największa tego rodzaju instalacja w Bielsku-Białej, która produkuje  średnio około 375 kW, co pokrywa 10 proc. zapotrzebowania szpitala na energię. Oszczędności szacowane są na 400 tys. zł w skali roku.

Aby móc przystąpić do realizacji projektu, szpital na pokrycie wkładu własnego 2 mln zł uzyskał pożyczkę z WFOŚiGW w wysokości 1,1 mln zł. Pożyczka ta może ulec umorzeniu po 5 latach. Dofinansowanie z NFOŚiGW wyniosło 5 mln zł. Aktualny stan instalacji fotowoltaicznej można śledzić na bieżąco na wewnętrznym ekranie umieszczonym przy wejściu do szpitala. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Osłona LNB Umbrella Heavy Duty BOX

Plastikowa osłona LNB Umbrella chroni konwertery na antenie przed niekorzystnymi...

59 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Zabezpieczenie przepięciowe Axing

Proste i skuteczne zabezpieczenie sprzętu TV/SAT przed piorunami i zewnętrznymi...

30 zł Więcej...