300 mln euro na niemieckie stacje ładowania elektrycznych aut

dodano: 2017-02-13 22:45 | aktualizacja: 2017-02-14 00:33
autor: Janusz Sulisz | źródło: KE

Elektro_auto_360px.jpg Komisja Europejska wyraziła zgodę na to, aby niemiecki rząd zaczął wspierać finansowo budowę instalacji do szybkiego ładowania elektrycznych samochodów. Uznano, że program wart 300 mln euro wypełni lukę na rynku i nie może być traktowany jako forma pomocy publicznej. A polski rząd nie mógłby pójść w podobnym kierunku w imię walki ze smogiem?

samochody elektryczne solrakurier auto hybryda


Unia uznała, że samochody elektryczne przyniosą wymierne korzyści niemieckiemu społeczeństwu, głównie przez zmniejszenie emisji hałasu i szkodliwych substancji. Niemiecki system wsparcia umie zachęcić klientów i firmy do kupowania aut elektrycznych.

W ciągu 4 lat za 300 mln euro w Niemczech ma być promowana instalacja nowych stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, oraz wspierana rozbudowa już działających instalacji. Wsparcie rządu Niemiec ze środków publicznych będzie dostępne osobom prywatnym, firmom i władzom lokalnym w drodze otwartych przetargów.

Niemcy słusznie zakładają, że energia elektryczna dla samochodów elektrycznych powinna pochodzić z OZE (odnawialnych źródeł energii). Komisja Europejska uznała, że dzięki temu nastąpi znaczący wzrost pojazdów elektrycznych na niemieckich drogach oraz dojdzie do redukcji emisji i poprawy jakości powietrza.

W Niemczech ma powstać 15 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych za 300 mln euro w latach 2017-20.

Władze w Berlinie - w odróżnieniu od tych w Warszawie, które tylko twórczo gadają - starają się aktywnie promować w elektromobilność w praktyce. Rząd Niemiec przyjął program przewidujący dopłaty i ulgi podatkowe dla osób decydujących się na zakup samochodu elektrycznego. Każdy kto kupi samochód na prąd otrzyma dopłatę w wysokości 4 tys. euro, a kupujący hybrydę 3 tys. euro.

Niemcy na początku roku 2016 mieli 25,5 tys. samochodów elektrycznych i 130 tys. aut hybrydowych. Te liczby mają być znacząco zwiększone do 2020 roku aż do 1 mln samochodów elektrycznych, choć to i tak kropla w morzu, bo teraz w tym kraju jest 45 mln aut.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum HD AX502 Combo

Odbiornik HD cyfrowy HDTV PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

339 zł Więcej...

Odbiornik VU+ SOLO 2 TWIN + dysk 1TB

SOLO 2 - mały i zgrabny odbiornik ze stajni VU+....

1199 zł Więcej...

Odbiornik VU+ UNO 4K

Vu+ UNO 4K - młodszy brat SOLO 4K, odbiornik Ultra...

999 zł Więcej...