Niemiecka policja zatrzymała polskich złodziei paneli PV

dodano: 2017-02-19 15:24 | aktualizacja: 2017-02-23 09:01
autor: HP | źródło: agrarheute.com/RBB24

Panele_PV_farma_360px.jpg Po gruntownym dochodzeniu przeprowadzonym przez niemieckich i polskich policjantów aresztowano 4 Polaków pod zarzutem kradzieży paneli fotowoltaicznych i falowników z farm słonecznych w kilku niemieckich landach. Liczba kradzieży spada, bo polska i niemiecka policja skutecznie zaczęły łapać złodziei paneli z farm.

solar_farma_solarkurier_760px.jpg


Niemiecki Urząd Policji Brandenburgii (LKA Brandenburg) oraz CBŚP policji z woj. lubuskiego 14 lutego aresztowała czterech mężczyzn w miejscowości Wojciechów (na zachód od Lublina). Polacy, wszyscy w wieku pomiędzy 35 i 36 lat, są podejrzani o kradzież na szkodę farm solarnych w Niemczech. Po kradzieżach sprzedawali elementy pochodzące z tych farm w różnych częściach Niemiec oraz w Polsce. 
 

Operacja grupy dochodzeniowej „Helios”

Od sierpnia 2016 r. funkcjonariusze LKA Brandenburg i CBŚP Zielona Góra wspólnie pracowali nad dochodzeniem w imieniu prokuratora do spraw przestępczości zorganizowanej. Głównym celem dochodzenia były włamania do parków fotowoltaicznych w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia. W listopadzie 2016 r. LKA Brandenburg i grupy dochodzeniowa o nazwie „Helios” zlikwidował polski gang złodziei podejrzanych o kradzieże z najmniej 15 farm solarnych w Niemczech. Skradziono cenne elementy z farm w Brandenburgii: Vetschau, Großräschen, Haselberg, Jänschwalde, Mixdorf, Perleberg, Jüterbog i Großbeeren.

Policja znalazła 400 paneli słonecznych i dwa inwertery

Przy okazji aresztowano właściciela prywatnej instalacji słonecznej w Polsce, który korzystał z 400 paneli fotowoltaicznych i dwóch inwerterów, które zostały skradzione w Niemczech. Dochodzenie trwa. Policja odzyskała inwerter, który został skradziony z farmy słonecznej w Bad Lauchstädt (Saksonia-Anhalt), a także panele PV skradzione z farm w Bawarii (102 panele PV) i Meklemburgii-Pomorza Przedniego (120 paneli PV).

Kradzione inwertery za 200 tys. euro w polskim samochodzie

Zatrzymano samochód zarejestrowany w Polsce, który był załadowany 21 inwerterami fotowoltaicznymi o łącznej wartości 200 tys. euro, pochodzące z kradzieży z farmy fotowoltaicznej w Hoyerswerda w Saksonii, która odbyła się w niedzielę z 12 na 13 lutego 2017 roku. Zatrzymano trzech mężczyzn, którzy przewozili te inwertery. Zostały one zakupione przez aresztowanego właściciela prywatnej instalacji w Polsce, który przyznał się, że otrzymał też osobne dostawy kradzionych paneli słonecznych PV. Istnieje podejrzenie, że mogły pochodzić z różnych wcześniejszych kradzieży na terenie Niemiec. Skradziono m.in. panele z farmy PV w Cottbus - Dissenchen 19-20 stycznia 2015 roku - wtedy zginęło 230 paneli słonecznych o wartości 100 tys. euro.
 

Według LKA Brandenburg, liczba kradzieży paneli słonecznych w Niemczech stopniowo spada, bo policja po numerach paneli i inwerterów łatwo wykrywa kradzieże i pośredników. W 2015 roku odnotowano 60 kradzieży podczas gdy w 2016 r.  tylko 40, a 2017 roku nie została dokonana jeszcze żadna kradzież paneli z farm w Brandenburgii. To sukces wspólnych operacji prowadzonych przez niemieckich i polskich policjantów.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ UNO 4K

Vu+ UNO 4K - młodszy brat SOLO 4K, odbiornik Ultra...

1049 zł Więcej...

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe Evo

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

750 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF4008 E2 4K Combo

Octagon SF4008 E2 4K - odbiornik UHD 4K z kodekiem...

1199 zł Więcej...