Niemiecka policja zatrzymała polskich złodziei paneli PV

dodano: 2017-02-19 15:24 | aktualizacja: 2017-02-23 09:01
autor: HP | źródło: agrarheute.com/RBB24

Panele_PV_farma_360px.jpg Po gruntownym dochodzeniu przeprowadzonym przez niemieckich i polskich policjantów aresztowano 4 Polaków pod zarzutem kradzieży paneli fotowoltaicznych i falowników z farm słonecznych w kilku niemieckich landach. Liczba kradzieży spada, bo polska i niemiecka policja skutecznie zaczęły łapać złodziei paneli z farm.

solar_farma_solarkurier_760px.jpg


Niemiecki Urząd Policji Brandenburgii (LKA Brandenburg) oraz CBŚP policji z woj. lubuskiego 14 lutego aresztowała czterech mężczyzn w miejscowości Wojciechów (na zachód od Lublina). Polacy, wszyscy w wieku pomiędzy 35 i 36 lat, są podejrzani o kradzież na szkodę farm solarnych w Niemczech. Po kradzieżach sprzedawali elementy pochodzące z tych farm w różnych częściach Niemiec oraz w Polsce. 
 

Operacja grupy dochodzeniowej „Helios”

Od sierpnia 2016 r. funkcjonariusze LKA Brandenburg i CBŚP Zielona Góra wspólnie pracowali nad dochodzeniem w imieniu prokuratora do spraw przestępczości zorganizowanej. Głównym celem dochodzenia były włamania do parków fotowoltaicznych w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia. W listopadzie 2016 r. LKA Brandenburg i grupy dochodzeniowa o nazwie „Helios” zlikwidował polski gang złodziei podejrzanych o kradzieże z najmniej 15 farm solarnych w Niemczech. Skradziono cenne elementy z farm w Brandenburgii: Vetschau, Großräschen, Haselberg, Jänschwalde, Mixdorf, Perleberg, Jüterbog i Großbeeren.

Policja znalazła 400 paneli słonecznych i dwa inwertery

Przy okazji aresztowano właściciela prywatnej instalacji słonecznej w Polsce, który korzystał z 400 paneli fotowoltaicznych i dwóch inwerterów, które zostały skradzione w Niemczech. Dochodzenie trwa. Policja odzyskała inwerter, który został skradziony z farmy słonecznej w Bad Lauchstädt (Saksonia-Anhalt), a także panele PV skradzione z farm w Bawarii (102 panele PV) i Meklemburgii-Pomorza Przedniego (120 paneli PV).

Kradzione inwertery za 200 tys. euro w polskim samochodzie

Zatrzymano samochód zarejestrowany w Polsce, który był załadowany 21 inwerterami fotowoltaicznymi o łącznej wartości 200 tys. euro, pochodzące z kradzieży z farmy fotowoltaicznej w Hoyerswerda w Saksonii, która odbyła się w niedzielę z 12 na 13 lutego 2017 roku. Zatrzymano trzech mężczyzn, którzy przewozili te inwertery. Zostały one zakupione przez aresztowanego właściciela prywatnej instalacji w Polsce, który przyznał się, że otrzymał też osobne dostawy kradzionych paneli słonecznych PV. Istnieje podejrzenie, że mogły pochodzić z różnych wcześniejszych kradzieży na terenie Niemiec. Skradziono m.in. panele z farmy PV w Cottbus - Dissenchen 19-20 stycznia 2015 roku - wtedy zginęło 230 paneli słonecznych o wartości 100 tys. euro.
 

Według LKA Brandenburg, liczba kradzieży paneli słonecznych w Niemczech stopniowo spada, bo policja po numerach paneli i inwerterów łatwo wykrywa kradzieże i pośredników. W 2015 roku odnotowano 60 kradzieży podczas gdy w 2016 r.  tylko 40, a 2017 roku nie została dokonana jeszcze żadna kradzież paneli z farm w Brandenburgii. To sukces wspólnych operacji prowadzonych przez niemieckich i polskich policjantów.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD51 S2X

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

730 zł Więcej...

Antena szerokopasmowa dookólna KORONA

Radiowo-telewizyjna antena szerokopasmowa o dookólnej charakterystyce na samochód z mocnym...

89 zł Więcej...