Elektryczna Syrena NIXI z produkcją na Żeraniu

dodano: 2017-02-20 22:32
autor: Janusz Sulisz | źródło: AK Motor Polska Sp. z o.o.

Syrena NIXI W Walentynki 14 lutego AK Motor celebrowała 5-lecie powstania firmy, przy okazji przedstawiając koncepcję pierwszego polskiego samochodu elektrycznego w klasie microcar, będącego odpowiedzią na potrzeby nowoczesnych miast (zarówno ekologiczne, jak i funkcjonalne) - Syrenę NIXI. Nowy samochód jest owocem prac, które były przedstawione w Ministerstwie Rozwoju,  4 kwietnia 2016 r. i ogłoszone publicznie 14 czerwca 2016 r.

Syrena NIXI


Projekt reaktywacji Syreny skupił wokół siebie grono wybitnych specjalistów, przedsiębiorstwa oraz instytuty naukowe. Przyszłą produkcję planuje się umiejscowić na terenie FSO w Warszawie,  z którą  firma AK Motor współpracuje od początku swojej działalności. Działania AK Motor idealnie wpisują się w rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce. Model, nad którym obecnie pracuje firma, będzie samochodem dopuszczonym do ruchu w kategorii M1, pozwalającym na komfortowe podróżowanie dwóch osób z bagażem. Napęd elektryczny sprawi, że NIXI będzie pojazdem przyjaznym dla środowiska, poprawiając tym samym komfort życia w mieście.  Samochód korzystać będzie z najnowszych osiągnięć technologicznych, dzięki czemu możliwe będzie, np. naładowanie jego akumulatorów do 90 proc. pojemności w 15 minut.  Zasięg pojazdu w ruchu miejskim, pozwoli na przejechanie ponad 150 km. Szacowany koszt przejazdu 100 km Syreną NIXI, według założeń wynosić będzie około 6 zł lub mniej.
 

Syrena NIXI będzie w pełni polską konstrukcją. Pierwsze prototypy budowane są od podstaw. Opracowanie pojazdu wymaga czasu, ale efekt końcowy pozwoli na uzyskanie pojazdu „Made in Poland”. Firma nie idzie w tym względzie na ustępstwa. Jakość i bezpieczeństwo są priorytetem.  Jest przewidziane, że wraz z debiutem NIXI na rynku spełnione zostaną założenia Planu Rozwoju Elektromobilności w aspekcie punktów ładowania pojazdów EV, co pozwoli przyszłym użytkownikom na bezproblemowe korzystanie z tego nowoczesnego środka transportu.

Po raz pierwszy od ponad ćwierć wieku wolności, mamy Rząd w Polsce, który wspiera rodzimy rozwój samochodów.  To znaczy, że wreszcie polski przemysł samochodowy  ma szansę funkcjonować  podobnie jak na Zachodzie. Muszę podkreślić, jak bardzo ważna jest Rządowa Inicjatywa Elektromobilności, bo pozwoliła nam sformułować strategię na rozwój zasobników energii dla nowej Syreny. Przy takim wyzwaniu współpracujemy z instytutami badawczo-rozwojowymi,  z ośrodkami naukowymi oraz firmami o profilu geologiczno-mineralnym.  Rozwój polskich baterii, będąc głównym wyzwaniem do rozwiązania w naszych rodzimych autach, jest nie tylko sprawą techniczną, ale też geopolityczną – mówi Arkadiusz Kamiński, CEO AK Motor Polska.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ Ultimo 4K + dysk 3TB

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2990 zł Więcej...

Odbiornik VU+ ZERO Black

VU+ ZERO - najnowszy model firmy VU+ na Linuksie z...

415 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1590 zł Więcej...