Norwegia zanotowała 366% wzrost instalacji solarnych

dodano: 2017-03-06 22:05 | aktualizacja: 2017-03-07 00:20
autor: AS | źródło: Norway PV

Norsk_solar_360px.jpg Około 11 MW nowych mocy PV zainstalowano w ubiegłym roku w Norwegii. Liczba nowych instalacji fotowoltaicznych wzrosła o 366 proc. w porównaniu do roku 2015. Wzrost ten był spowodowany głównie norweskimi regulacjami dotyczącymi instalacji na własny użytek oraz system zielonych certyfikatów.

Norsk_solar_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Norwegia jest krajem północnej Skandynawii, do tego z własnymi zasobami ropy i gazu, a do tego z stosunkowo niskim promieniowaniem słonecznym w porównaniu do Polski, więc w teorii nie jest raj dla instalacji fotowoltaicznych. A jednak w ubiegłym roku, na rynku fotowoltaiki w Norwegii po raz pierwszy pojawiły się oznaki rzeczywistego wzrostu.

Według wstępnych danych statystycznych opublikowanych przez firmę doradczą Multigroup na rynku lokalnym zanotowano 366% wzrost rok do roku w nowych instalacjach fotowoltaicznych w 2016 roku, z około 11,4 MW nowych mocy. Można to porównać do 2,4 MW w 2015 roku, 2,2 MW w 2014 roku i tylko ...620 kW w 2013 roku.

Około 10 MW nowej mocy pochodzi ze słonecznych instalacji fotowoltaicznych podłączonych do sieci, natomiast pozostała moc pochodzi z systemów autonomicznych. Całkowita moc zainstalowana Norwegii z fotowoltaiki osiągnęła 26,6 MW na koniec grudnia 2016 r.

Zeszłoroczny wzrost był spowodowany głównie tym, że na początku roku 2016 rozwiązano kwestie związane z niepewnością co do zasad dotyczących własnego użytku i certyfikatów zielonej energii elektrycznej. Rząd norweski zapowiedział, że wszystkie instalacje PV  będą się kwalifikowały do ​​certyfikatów zielonej energii, razem z tzw. „Plus klienta", czyli programu dla własnego użytku.

W systemie „Plus klienta" (Plusskundeordningen), norweskie przedsiębiorstwa energetyczne będą zmuszone do zakupu energii od operatorów instalacji PV, a przed 2016 rokiem program ten był dobrowolny i zakłady energetyczne w Norwegii mogły same decydować, czy płacić operatorom instalacji PV, czy nie.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ Ultimo 4K

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2450 zł Więcej...

Antena szerokopasmowa UNI-LINE 560HVD

Telewizyjna antena szerokopasmowa o strukturze logarytmicznej do pracy w obu...

75 zł Więcej...

Konwerter Quad Televes

Poczwórny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

99 zł Więcej...