ME: Duże zainteresowanie koncepcją klastrów energii

dodano: 2017-03-12 16:37
autor: Janusz Sulisz | źródło: me.gov.pl

ministerstwo_energii_logo_sk_360px.jpg Zaproponowana przez Ministra Energii koncepcja klastrów energii spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Chcąc rozpocząć uporządkowaną i merytorycznie spójną debatę publiczną o kierunkach rozwoju, zlecono przeprowadzenie niezależnej ekspertyzy dotyczącej koncepcji funkcjonowania klastrów energii. Jak planować rozwój klastrów energii?

wiatr_slonce_w_polsce_760px.jpg


Ekspertyza dotyczącej koncepcji funkcjonowania klastrów energii będzie punktem wyjścia do szerokiej dyskusji środowisk zainteresowanych tą formą energetyki rozproszonej.

Zdaniem wiceministra Andrzeja Piotrowskiego po zapoznaniu się z dostarczoną ekspertyzą oczywista wydaje się potrzeba dalszej wymiany różnych doświadczeń, koncepcji i opinii w tym zakresie.

– Mamy punkt wyjścia z katalogiem informacji i problemów, którego analiza może przyczynić się do wypracowania  efektywnego, ale i elastycznego modelu rozwoju klastrów energii w Polsce. Ze względu na pionierski charakter, nawet w skali EU, zamysłu klastrów energii, cenne będzie też świeże, odbiegające od dotychczasowej rutyny spojrzenie na wartości jakie może wypracowywać klaster energii  

– komentuje wiceminister.

– „Konsultacje społeczne”, bo tak możemy nazwać przyjętą przez nas formę prezentacji ekspertyzy, będą odpowiedzią na liczne prośby o możliwość złożenia opinii i komentarzy do tego opracowania
– dodaje.

Co to jest klaster energii??

Klaster energii to takie porozumienie różnych podmiotów na pewnym terenie, które wspólnie wytwarzają i gospodarują energią. Klaster zwykle reprezentuje koordynator, którym może być spółdzielnia, stowarzyszenie, fundacja lub wskazany w porozumieniu dowolny członek tego klastra. Członkowie takiego klastra mogliby produkować energię ze słońca, wiatru, biogazu i odpadów, a także z wody czy geotermii. Powstałyby całkowicie samowystarczalne energetycznie tereny, co w konsekwencji odciążyło system energetyczny. Tu jest ich koncepcja.

Klastry energii do polskiego prawa wprowadziła nowelizacja ustawy o OZE z lipca 2016 r. Jest to cywilnoprawne porozumienie, w którym mogą uczestniczyć zarówno osoby fizyczne, prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze jak i jednostki samorządu terytorialnego.

Zachęcamy do zapoznania się z ekspertyzą i aktywnego włączenia w udoskonalanie koncepcji. Na uwagi i opinie, nawet jeśli obejmą tylko wybrane aspekty klastrów energii, czekamy do 30 marca 2017 r.

Źródło: me.gov.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD51 Twin

AX 4K HD51 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

899 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

69 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ADB PACE HDS7241 500GB + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik PACE HDS7241 + karta...

199 zł Więcej...