W Płocku postawiono „Drzewko OZE”

dodano: 2017-04-26 23:06
autor: Janusz Sulisz | źródło: Powiat Płocki

drzewko_solarne_360px.jpg W Płocku pojawi się „Drzewko OZE”, które będzie odpowiedzią na aktualną potrzebę szerzenia informacji o nowoczesnych technologiach odnawialnych źródeł energii. Instalacja to sztuczne drzewo (konstrukcja stalowa o wysokości ponad 3 metrów), która przekształca energię słoneczną w energię elektryczną.

drzewko_solarne_760px.jpg


- Akcja ma charakter proekologiczny, a Powiat Płocki już od lat wdraża różnego rodzaju działania na rzecz ekologii oraz propagujące życie w zgodzie z naturą. Takim przykładem jest chociażby „Drzewko OZE”, które już w tym roku pojawi się obok siedziby Starostwa Powiatowego w Płocku
- powiedział Starosta Płocki Mariusz Bieniek


„Drzewko OZE” to odpowiedź na aktualną potrzebę szerzenia informacji o nowoczesnych technologiach odnawialnych źródeł energii. Instalacja „Drzewko OZE” to element infrastruktury edukacyjnej obrazującej naturalne procesy zachodzące w  środowisku naturalnym. Instalacja to sztuczne drzewo (konstrukcja stalowa o wysokości ponad trzech metrów), która przekształca energię słoneczną w energię elektryczną. Prawdziwe drzewo absorbuje CO2 i uwalnia tlen, który sprawia, że nasze środowisko naturalne staje się czystsze.

„Drzewko OZE” wykorzystuje czystą energię słoneczną i nie wytwarza żadnych substancji szkodliwych, w ten sposób przyczynia się do globalnej redukcji emisji CO2. W założeniu będą to cztery moduły paneli polikrystalicznych usytuowanych na konarach wspierających (4 sztuki), zakotwiczonych w pniu drzewa, który stanowi nośny element konstrukcji.

Konstrukcja instalacji „Drzewka OZE” przypomina prawdziwe drzewo, co sprawia, że idealnie pasuje do otoczenia. Instalacja „Drzewka OZE” służyć będzie do ładowania baterii dla urządzeń elektrycznych tj. telefony, smartfony, tablety, a także będzie szerzyć wiedzę ekologiczną.

Akcja trwała kilka godzin. Została zrealizowana w ramach cyklicznego, corocznego dosadzania młodych sadzonek, po uprzedniej wycince starego, obumierającego drzewostanu.

- Las ma swój życiowy cykl, bardzo podobny do cyklu życia społeczeństwa i obejmuje w zależności od gatunku drzew około 100 lat 
                                     – opowiada nadleśniczy mgr inż. Zbigniew Suchodolski. 

– Aby ten cykl umożliwić i zachować niezmienioną strukturę lasu, musimy usuwać stare, obumierające drzewostany i zastępować je młodymi sadzonkami. W ten sposób pomagamy utrzymać równowagę życiową w przyrodzie.


W ramach akcji w Płocku drzewostan leśny uzupełniano jednorocznymi sadzonkami sosny zwyczajnej.

Źródło: powiat-plock.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik GiGaBlue UHD Quad 4K

Odbiornik UHD 4K z kodekiem wideo HEVC/H.265. Wbudowana satelitarna głowica...

1299 zł Więcej...

Odbiornik VU+ SOLO 4K + dysk 1TB

Vu+ SOLO 4K - najnowszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

1750 zł Więcej...

Miernik Dreamsky TSC-100 HEVC COMBO DVB-S2/T2/C

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-100 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych...

1890 zł Więcej...