Polacy kupili 3 razy więcej elektrycznych aut, czyli 66 szt.

dodano: 2017-05-09 17:17
autor: Janusz Sulisz | źródło: gazeta.pl

Elektro_auto_360px.jpg Uśmiałem się mocno tytułem, że oto „Polacy pokochali nowoczesne samochody? Imponujący wzrost sprzedaży”. Może i nowoczesne kupują, ale niekoniecznie elektryczne, których według zapowiedzi rządowych ma być wkrótce aż 1 mln egzemplarzy. Ciekawe jakim cudem, skoro w ostatnim roku w Polsce kupiono aż... 66 elektryczne samochody?

samochody elektryczne solrakurier auto hybryda


W I kwartale tego roku w Unii Europejskiej zarejestrowano 212945 pojazdy elektryczne lub hybrydowe, a to oznacza wzrost o 37,6 proc. w stosunku do I kwartału 2016 r. - podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów. W Hiszpanii to wzrost o 87,4 proc., w Niemczech o 67,5 proc., a w Wielkiej Brytanii o 29,9 proc.

W I kw. 2017 r. rejestracje nowych samochodów z napędem alternatywnym wzrosły w Unii Europejskiej 37,6 proc, a w Polsce aż o 91,3 proc. Cóż z tego skoro samochodów elektrycznych w Polsce kupiono rekordowe... 66 egzemplarzy. Uśmiać się można, ale to i tak super, bo to 3 razy więcej niż rok temu.

Wzrosty w Bułgarii - najgorzej w Danii!
Dużym wzrostem mogą pochwalić się np. Bułgaria (o 288,7 proc. więcej rejestracji), Rumunia (207,6 proc.) i Słowacja (191,9 proc.). Jednak co z tego, że zarejestrowano duży skok procentowy, gdy liczby samochodów alternatywnych w tych krajach w I kw. to odpowiednio 241, 403 i 543 auta. W Polsce wzrost z 3870 do 7403 rejestracji takich aut. W Europie najmniejszy wzrost jest w Danii (5,7 proc.) i Szwajcarii (8,7 proc.).

Gdzie ten 1 mln aut elektrycznych?
Samochodów czysto elektrycznych przybyło w Polsce aż 66 sztuki - to jest kropla w morzu. Znaczący rynek dla „elektryków” w Europie to kraje bogate: Francja (7,4 tys. szt.), Niemcy (5 tys. szt.), Wielka Brytania (4,6 tys. szt.) oraz Holandia, Austria i Szwecja (odpowiednio 2,1 tys., 1,2 tys. i 1 tys. egz.). Dodać tu trzeba, że pozostała część rynku pojazdów z napędem alternatywnym to różne hybrydy, ale także samochody z fabrycznym napędem LPG, co ma się nijak w tych wyliczeniach w porównaniu do czystych „elektryków”.

Jak z 66 aut elektrycznych zrobić 1 mln w kilka lat?
Projekt ustawy o elektromobilności mówi, że auta elektryczne zostaną objęte będą w Polsce zerową stawką akcyzy. To pomoże, ale czy aby na pewno Polacy pokochali już elektryki, skoro liczba ładowarek elektrycznych w Polsce jest śmiesznie mała, a autami Tesli trudno przejechać przez Polskę, bez „znajomego gniazdka”. Czas leci, a oprócz gadaniny dzieje się niewiele. W Niemczech już spadło zainteresowanie autami z silnikami diesla, a Polsce niekoniecznie, oby taniej z kasy za 500+ lub kupią te stare diesle z Niemiec i Holandii, bo nikt jeszcze nie myśli, że tak się stanie. Duże miasta z gigantycznym smogiem nie umieją wymusić ograniczeń w jeżdżeniu starymi, 15-letnimi dieslami po centrum miast. Gdzie tu myśleć o walce ze smogiem i elektromobilności?

Zacząć trzeba by chyba od tego, że potencjalny nabywca elektrycznego auta (bez akcyzy, a może bez VAT-u?) w domu lub firmie ma instalację OZE (fotowoltaika, wiatrak, inne), korzysta z pompy ciepła, wie co i po co, czyli ma świadomość wewnętrzną dotycząca czystego powietrza i czystej energii. Ale i to nie pomoże, bo we władzach samorządowych musi być ta sama świadomość wspierająca tych maniaków, którzy będą pionierami czystej energii w imię czystego powietrza. Bez tego obiecanki jeżdżenia buspasami czy brakiem opłat za parking są co najmniej śmieszne. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ UNO 4K

Vu+ UNO 4K - młodszy brat SOLO 4K, odbiornik Ultra...

1049 zł Więcej...

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe Evo

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

750 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF4008 E2 4K Combo

Octagon SF4008 E2 4K - odbiornik UHD 4K z kodekiem...

1199 zł Więcej...