Indie decydują się auta elektryczne po 2030 [wideo]

dodano: 2017-06-07 14:13
autor: Jakub Sulisz | źródło: polsatnews.pl

India_car_2030_360px.jpg Indie mają jeden z największych poziomów zanieczyszczenia powietrza na świecie. To w Indiach liczba zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza to 1,2 mln rocznie. Zdecydowano więc w tym kraju, że po 2030 r. w sprzedaży będą wyłącznie nowe samochody elektryczne.

India_car_elektryczny_2030_760px.jpg


Na początku rząd Indii ma finansowo wesprzeć inicjatywę przez 2-3 lata. Potem wg minister energetyki Indii Piyush Goyal, produkcja aut elektrycznych ma być napędzana popytem.

New Delhi, stolica Indii, którą zamieszkuje 17 mln ludzi, jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata. W Indiach aż 13 miast należy do 20 najbardziej zanieczyszczonych miast na Ziemi.
 
Straty: 3 proc. produktu krajowego brutto

Według ekologów z Greenpeace liczba zgonów powodowana wdychaniem toksycznych oparów, które znajdują się w powietrzu, jest niewiele mniejsza niż liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu. Ponadto rząd Indii wyliczył, że z powodu poziomu smogu indyjska gospodarka traci rocznie ok. 3 proc. produktu krajowego brutto.
 
Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 37 proc.

Jednym z pomysłów przyczyniających się do poprawy jakości powietrza miało być wprowadzone w styczniu 2016 r. rozwiązanie polegające na tym, że w New Delhi auta mogą poruszać się po ulicach w poszczególne dni tygodnia, w zależności od parzystych lub nieparzystych liczb na końcu tablicy rejestracyjnej. Efekty takich zabiegów są jednak niezadowalające.

Indyjskie władze wyliczyły, że zastąpienie samochodów spalinowych elektrycznymi pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 37 proc. do roku 2030.
 
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik GiGaBlue UHD Quad 4K

Odbiornik UHD 4K z kodekiem wideo HEVC/H.265. Wbudowana satelitarna głowica...

1299 zł Więcej...

Odbiornik VU+ SOLO 4K + dysk 1TB

Vu+ SOLO 4K - najnowszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

1750 zł Więcej...

Miernik Dreamsky TSC-100 HEVC COMBO DVB-S2/T2/C

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-100 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych...

1890 zł Więcej...