Indie decydują się auta elektryczne po 2030 [wideo]

dodano: 2017-06-07 14:13
autor: Jakub Sulisz | źródło: polsatnews.pl

India_car_2030_360px.jpg Indie mają jeden z największych poziomów zanieczyszczenia powietrza na świecie. To w Indiach liczba zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza to 1,2 mln rocznie. Zdecydowano więc w tym kraju, że po 2030 r. w sprzedaży będą wyłącznie nowe samochody elektryczne.

India_car_elektryczny_2030_760px.jpg


Na początku rząd Indii ma finansowo wesprzeć inicjatywę przez 2-3 lata. Potem wg minister energetyki Indii Piyush Goyal, produkcja aut elektrycznych ma być napędzana popytem.

New Delhi, stolica Indii, którą zamieszkuje 17 mln ludzi, jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata. W Indiach aż 13 miast należy do 20 najbardziej zanieczyszczonych miast na Ziemi.
 
Straty: 3 proc. produktu krajowego brutto

Według ekologów z Greenpeace liczba zgonów powodowana wdychaniem toksycznych oparów, które znajdują się w powietrzu, jest niewiele mniejsza niż liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu. Ponadto rząd Indii wyliczył, że z powodu poziomu smogu indyjska gospodarka traci rocznie ok. 3 proc. produktu krajowego brutto.
 
Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 37 proc.

Jednym z pomysłów przyczyniających się do poprawy jakości powietrza miało być wprowadzone w styczniu 2016 r. rozwiązanie polegające na tym, że w New Delhi auta mogą poruszać się po ulicach w poszczególne dni tygodnia, w zależności od parzystych lub nieparzystych liczb na końcu tablicy rejestracyjnej. Efekty takich zabiegów są jednak niezadowalające.

Indyjskie władze wyliczyły, że zastąpienie samochodów spalinowych elektrycznymi pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 37 proc. do roku 2030.
 
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Transmiter HDMI LKV388M Matrix do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI typu Matrix. Urządzenie przesyła sygnał HDTV np....

820 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 65 cm z przyssawką

stalowa antena 65 cm przenośna na przyssawkę.

139 zł Więcej...