Do 2040 energia słoneczna i wiatrowa da 48 proc. mocy zainstalowanej

dodano: 2017-06-16 16:31
autor: Janusz Sulisz | źródło: Bloomberg

wiatrak solar 360px.jpg W czwartek 16 czerwca 2017 r. opublikowano interesujący raport Bloomberga z którego wynika, że w najbliższych 20 latach energia z źródeł odnawialnych będzie dominować na rynku energetycznym na świecie. Zdecydowanie spadnie znaczenie węgla o ponad 50 proc. - zostanie zastąpiony właśnie przez energię z słońca, wiatru oraz z gazu.

solar_farma_solarkurier_760px.jpg



Najważniejsze są wnioski z tego raportu:

- zwiększanie się roli OZE jest nie do powstrzymania z powodu szybko malejących kosztów energii słonecznej i wiatrowej.
- zwiększy się wykorzystanie akumulatorów energii pozyskiwanej z OZE oraz akumulatorów w samochodach elektrycznych.

- do 2040 r. inwestycje w instalacje wytwarzające energię odnawialną wyniosą aż 7,4 bln dol. (2,8 bln dol. - fotowoltaika, 3,3 bln dol - wiatraki)
- do 2040 r. energia słoneczna i wiatrowa da 34 proc. wytwarzanej energii elektrycznej (teraz odpowiednio 12 proc. i 5 proc.).


Węgiel przegra z OZE - dlaczego inaczej postrzegane to jest w Polsce?
Rzeczywistość ekonomiczna będzie działać na korzyść energii odnawialnej.

Niestety (a może stety ze względu na smog) na przegranej pozycji jest węgiel, bo udział w rynku ma zmniejszać się stopniowo na rzecz energii OZE. Wszystko przez spadek cen energii z instalacji fotowoltaicznych, które w ciągu 20 lat spadną aż o 66 proc.

Z raportu wynika jasno, że węgiel przestanie być motorem dla gospodarki w Europie i USA. Co ciekawe w Chinach w ciągu 10 lat dojdzie do rekordowego zużycia węgla do 2026 r., by dopiero później dominującą rolę odegra w Państwie Środka OZE.

W Europie powoli węgiel zastępowany będzie gazem. To gaz ziemny ma w przyszłości pełnić rolę „paliwa przejściowego", gdy nie będzie słońca i wiatru, aby zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej. Tańsze i wydajniejsze akumulatory pozwolą na magazynowanie energii pozyskanej z OZE. Duży wpływ na to będą miały samochody elektryczne, które zaczną wypierać najpierw samochody z silnikami diesla, a potem benzynowe. Zanieczyszczenia i smog doprowadzą w Europie do nacisków do ograniczenia zużycia węgla kamiennego i brunatnego aż o 87 proc. do 2040 r. W USA spadek zużycia paliw kopalnych będzie mniejszy - tylko 51 proc.

W Polsce jakoś dziwnie tendencje są odwrotne - nadal stawia się na węgiel, jakby polscy analitycy i rządzący nie przyglądali się tendencjom na świecie. Skoro nawet Chiny inwestują ogromne pieniądze w OZE i likwidują masowo kopalnie węgla kamiennego to coś w tym jest. Wkrótce może dojść do takiej sytuacji w Polsce, gdy inwestycje w OZE, szczególnie w fotowoltaikę, zostaną samoistnie i oddolnie wymuszone, bo poszczególne gospodarstwa domowe zaczną w to inwestować.





 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik GiGaBlue UHD Quad 4K

Odbiornik UHD 4K z kodekiem wideo HEVC/H.265. Wbudowana satelitarna głowica...

1299 zł Więcej...

Odbiornik VU+ SOLO 4K + dysk 1TB

Vu+ SOLO 4K - najnowszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

1750 zł Więcej...

Miernik Dreamsky TSC-100 HEVC COMBO DVB-S2/T2/C

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-100 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych...

1890 zł Więcej...