Wagony z panelami PV w Indiach [wideo]

dodano: 2017-07-27 16:28
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Interia.pl/The Financial Express

India_solar_wagon_360px.jpg Pierwszy indyjski pociąg DEMU z prototypowym systemem ładowania z paneli fotowoltaicznych został uruchomiony we współpracy z ICF w Chennai. System fotowoltaiczny na każdym wagonie o pojemności 4,5 kWp składa się z 16 paneli słonecznych o mocy 300 Wp każdy.

India_solar_wagon_760px.jpg


Indyjskie koleje pochwaliły się nowym rozwiązaniem wdrożonym do pociągów pasażerskich. Na wagonach zainstalowano system fotowoltaiczny potrafi wygenerować do 20 kWh dziennie (przeciętnie) przez cały rok. Nadwyżka mocy generowana w godzinach największego nasłonecznienia jest przechowywana w systemie baterii o pojemności 120 Ah.

To proste: w Indiach jest dużo słońca i to cały czas w ciągu dnia, więc zainstalowano panele fotowoltaiczne na dachach wagonów. Łącznie są w stanie wyprodukować około 20 kWh energii, a więc nie na tyle dużo, aby stanowić jedyne źródło zasilania. Energia ta może być jednak wykorzystania jako zasilanie pomocnicze, które pozwoli oszczędzić sporo paliwa. Pociągi wciąż mają być napędzane przez tradycyjne silniki diesla. 

System będzie mógł zasilać oświetlenie, wentylację i wszystkie systemy znajdujące się w pociągu. Wstępnie szacuje się, że dzięki panelom słonecznym będzie można zaoszczędzić 21 tys. litrów oleju napędowego rocznie, co przełoży się nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale także mniejszą emisję dwutlenku węgla. 


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik GiGaBlue UHD Quad 4K

Odbiornik UHD 4K z kodekiem wideo HEVC/H.265. Wbudowana satelitarna głowica...

1299 zł Więcej...

Odbiornik VU+ SOLO 4K + dysk 1TB

Vu+ SOLO 4K - najnowszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

1750 zł Więcej...

Miernik Dreamsky TSC-100 HEVC COMBO DVB-S2/T2/C

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-100 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych...

1890 zł Więcej...