Zakopane z dotacjami do solarów, fotowoltaiki i pomp ciepła

dodano: 2017-08-17 12:34
autor: Janusz Sulisz | źródło: zakopane.eu

Zakopane_dotacja_360px.jpg Urząd Miasta w Zakopanem zamierza pozyskać fundusze europejskie na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i systemów solarnych u mieszkańców miasta. Dotacja wyniesie do 60% na solary, panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła. O dokładnym poziomie dotacji będzie wiadomo, gdy zostanie on określony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Zakopane_solar_760px.jpg


Dotacje na odnawialne źródła energii

Kto będzie mógł skorzystać?
Właściciele domów jedno- i wielorodzinnych w Gminie Miasto Zakopane, także jeśli w budynku prowadzona jest działalność usługowa, np. wynajem pokoi.

Jaka będzie wysokość dofinansowania?
Dotacja wyniesie do 60% na solary, panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła. O dokładnym poziomie dotacji poinformujemy, gdy zostanie on określony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Jakie źródło wybrać?
Należy ocenić, jakiego urządzenia potrzeba i czy dom daje możliwość, aby je zainstalować. Jeśli Urząd Marszałkowski przyzna Zakopanemu dotację, mieszkaniec otrzyma dofinansowanie na OZE o takich parametrach, o jakie wnioskował. Mieszkańcy Zakopanego mają prosty poradnik do dyspozycji w dziale „OZE w praktyce”.

OZE a inne programy

O dotację można starać się bez względu na to, czy złożono wniosek o wymianę starego pieca węglowego na ekologiczne źródło ogrzewania w ramach kampanii „Wymień piec, póki są dotacje”, czy też skorzystano z pomocy w ramach miejskiego programu dofinansowań.

Całe Podhale jest w obszarze korzystnym dla energetyki geotermalnej.
 Zakopanem i okolicy są baseny termalne oraz oparta o geotermię ciepłownia. Część Zakopanego ma sieć geotermalną do ogrzewania budynków i wody lub sieć znajduje się w zasięgu sieci gazowej. Są jednak dzielnice miasta pod Giewontem, w których budynki muszą być ogrzewane piecami na paliwa stałe z uwagi na brak dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Stąd często w zimie jest duży smog w Zakopanem. Sytuacja po wymianie pieców i dofinansowaniach do OZE powinna z czasem się poprawiać.

Źródło: zakopane.eu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Karta USB WiFi Vu+ 300Mbps

Karta USB WiFi specjalna wersja do tunerów Vu+. Działa również...

89 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD AX502 Combo

Odbiornik HD Combo (DVB_S2/DVB-T2) PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

249 zł Więcej...