WiseEuropa: W Polsce w 2025 energia z OZE tańsza od węgla

dodano: 2017-09-08 15:36
autor: Janusz Sulisz | źródło: WiseEuropa/biznesalert.pl

wise_europa_raport_360px.jpg Instytut WiseEuropa - niezależny think-thank przygotował interesujący raport „Megatrendy. Od akceptacji do działań”, w którym ocenia się ewolucję rynku energetycznego. Prognozuje się, że inwestycje w instalacje PV i farmy wiatrowe będą w Polsce bardziej opłacalne niż inwestycje w nowe bloki węglowe. Stanie się tak już w roku 2025 i to bez względu na zmiany regulacji rzutujących na koszty finansowania inwestycji w OZE.

wise_europa_raport_760px.jpg


Podsumowanie raportu WiseEuropa:
  • W 2025 Polsce inwestycje w PV i wiatraki będą bardziej opłacalne niż w węgiel,
  • Spadną koszty nowych technologii energetycznych,
  • Technologie (baterie) pozwolą ustabilizować niestabilne z natury źródła energii OZE,
  • Konkurencyjność wiatraków i fotowoltaiki już teraz możliwa, ale pod warunkami.

Raport WiseEuropa poskazuje, że wzrost roli OZE i spadek ich kosztów zapoczątkowało wdrożenie w krajach UE systemu zachęt do inwestycji w produkcję z OZE. Przełożyło się to na wzrost skali produkcji oraz liczby firm zajmujących się ich rozwojem. Dlatego koszt produkcji energii z OZE mógł szybko spadać - rocznie o 3 proc. (wiatr) i 6 proc. (PV).

Energetyka wiatrowa zyskała na wzroście średnich rozmiarów instalowanych wirników, zastosowaniu bardziej wytrzymałych materiałów, usprawnieniom w silnikach oraz coraz bardziej technicznie zaawansowanych komputerowych systemach sterowania.

Fotowoltaika zyskała dzięki ulepszeniom technicznym, poprawiającym efektywność przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną oraz efektom skali umożliwiającym redukcję kosztów jednostkowych produkcji ogniw fotoelektrycznych i zwiększeniu produkcji m.in. w Chinach, gdzie zwiększono produktywność pracy w fabrykach paneli PV, co podniosło niezawodność i żywotność paneli PV. Same Chiny postawiły na OZE kosztem blisko tysiąca kopalni węgla!

WiseEuropa twierdzi, że Polska należy do krajów, w których „wbrew tendencjom ogólnoeuropejskim regulacje prawne przeciwdziałają upowszechnianiu się OZE w systemie energetycznym, co motywowane jest ich niestabilnością i (rzekomo) wysokim kosztem systemowym”.

Mimo negatywnego podejścia do inwestycji w OZE w Polsce autorzy raportu ocenili, że dzięki postępowi technologicznemu w roku 2025 w Polsce inwestycje w instalacje fotowoltaiczne i farmy wiatrowe na lądzie i na morzu i tak będą bardziej opłacalne niż inwestycje w nowe bloki opalane węglem.

Co ciekawe, raport wspomina, że osiągnięcie tego w 2025 r. wydaje się prawdopodobne „ile Polska pozostanie członkiem Unii Europejskiej”, bo i tak na rozwój OZE na terenie UE znacząco wpłynie zaostrzanie unijnej polityki środowiskowej i klimatycznej.

Dlatego w Polsce rządzący powinni na poważnie podejść do ochrony klimatu i walki ze smogiem, bo jest to warunkiem koniecznym do rzeczywistego rozpoczęcia niskoemisyjnej modernizacji w kraju oraz skorzystania z możliwości jej przeprowadzenia niskim kosztem i przy  wsparciu funduszy z UE.

Raport można pobrać bezpłatnie tu.

Źródło: wise-europa.eu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Quatro Televes

Jeden z najpewniejszych i sprawdzonych konwerterów Quatro firmowany przez hiszpańską...

80 zł Więcej...

Antena Funke YagiNX dla MUX 8

Wysokiej jakości telewizyjna antena szerokopasmowa Funke YagiNX. Zaprojektowana w Holandii...

129 zł Więcej...

Konwerter SCR Unicable AnkaSat ANK 3 Legacy

Rewolucja w instalacjach antenowych - konwerter Unicable Legacy marki AnkaSat...

149 zł Więcej...