Holandia: ekrany z solarami przy autostradzie

dodano: 2017-10-15 17:39 | aktualizacja: 2017-10-15 18:42
autor: Janusz Sulisz | źródło: Heijmans

Heijmans_solar_A50_360px.jpg Holenderska firma budowlana Heijmans ogłosiła plany zainstalowania ekranów tłumiących hałas z wbudowanymi modułami słonecznymi na 400-metrowym odcinku autostrady A50, od południowo-wschodniej strony przy mieście Uden w połowie drogi między Arnhem i Eidhoven.

Heijmans_solar_A50_760px.jpg


Przy A50 zostanie zainstalowanych 68 barier hałasochłonnych z panelami PV, które będą wytwarzać wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić od 40 do 60 domów. Projekt ten jest największym tego typu instalacją w Europie. Dlatego projekt zostanie dokładnie przetestowany i będzie monitorowany po jego zakończeniu, aby ocenić wartość dalszych inicjatyw tego typu.

Prace instalacyjne przy A50 mają rozpocząć się na początku 2018 r. Panele z ekranów tłumiących hałas powinny być podłączone do sieci przed końcem roku. Ekrany będą miały wysokość 5 metrów, przy czym górne 4 metry mają mieć dwustronne ogniwa fotowoltaiczne zintegrowane ze szkłem (odporne na wandalizm).

Lokalizacja przy A50 w okolicach Uden została wybrana ze względu na istniejącą już potrzebę zmodyfikowania istniejących obecnie ekranów tłumiących hałas i ze względu na kierunek autostrady, co umożliwi zainstalowanie dwustronnych paneli na wschodzie i na zachodzie.

Po podłączeniu holenderskie Ministerstwo Infrastruktury i Środowiska (Rijkswaterstaat) planuje wykorzystać ten projekt do zbadania możliwości zainstalowania kolejnych projektów ekranów tłumiących hałas z panelami słonecznymi w całej Holandii. Heijmans będzie współpracował nad tym projektem z Scheuten, Van Campen Bayards i Libra Energy.

W zeszłym roku, przy współpracy z Politechniką Eindhoven, Van Campen Bayards, SEAC, Airbus Defense i Space Netherlands, ECN i Scheuten, Heijmans ukończył badania w terenie w zakresie wykorzystania ekranów tłumiących hałas do wytwarzania energii. Projekt SONOB (Solar Noise Barrier) w Hertogenbosch obejmował testy kilku różnych technologii produkcji energii słonecznej w ekranach w różnych warunkach pogodowych i ustawionych pod różnymi kątami na słońce. Wykazano, że użycie ekranów tłumiących hałas z panelami PV przy drogach i szlakach kolejowych może być skutecznym sposobem na wytwarzanie energii elektrycznej. Pomimo tego, że możliwości wykorzystania energii słonecznej była porównywalna z innymi krajami europejskimi, to Holandia osiągnęła znaczący postęp w zakresie odnawialnych źródeł energii OZE.

Holandia właśnie ogłosiła zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych do 2030 r.

Aż się prosi, by w Polsce wykorzystać część ekranów przy setkach kilometrów do produkcji energii i określić konkretny termin zamknięcia elektrowni węglowych, choćby to był 2050 r.

Źródło: heijmans.nl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje solarne
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2 390 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 65 cm ze statywem

stalowa antena 65 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...

Bezprzewodowy przedłużacz pilota Lenkeng LKV388IR

Bezprzewodowy przedłużacz zdalnego sterowania pilotów. Umożliwia obsługę wielu urządzeń w...

190 zł Więcej...