Przezroczyste szkło absorbujące energię słoneczną

dodano: 2017-10-28 12:52 | aktualizacja: 2017-10-29 20:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: Michigan State University

michigan_solar_glass_360px.jpg Naukowcy z Michigan State University opracowali przezroczyste szkło z ogniwami słonecznymi. Szkło z ogniwami fotowoltaicznymi jest postrzegane jako potencjalne źródło energii, które może gromadzić tyle energii słonecznej, co tradycyjne panele fotowoltaiczne na dachu.

michigan_solar_glass_760px.jpg


Zespół inżynierów, który kierował projektem twierdzi, że powszechne użycie tak bardzo przejrzystego szkła dla pozyskiwania energii ze słońca, obok paneli PV na dachu, może wytworzyć wystarczającą ilość energii, aby zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w wielu krajach i drastycznie zmniejszyć zużycie paliw kopalnych.

- Wysoce przezroczyste ogniwa słoneczne stanowią przyszłość dla nowych zastosowań pozyskiwania energii ze słońca - powiedział Richard Lunt, profesor inżynierii chemicznej i nauk przyrodniczych w MSU.

- Przeanalizowaliśmy ich potencjał i pokazujemy, że wykorzystując tylko niewidzialne światło, urządzenia te mogą zapewnić podobny potencjał wytwarzania energii elektrycznej jak z panele na dachu, a jednocześnie zapewniać dodatkowe funkcje zwiększające efektywność budynków, samochodów i elektroniki przenośnej.


Technologia ta wykorzystuje organiczne molekuły do ​​absorbowania niewidzialnych długości fali światła słonecznego. Naukowcy mogą dostosować te materiały do ​​fal ultrafioletowych i podczerwieni, które mogą być potem przetwarzane na energię elektryczną.

Co ciekawe naukowcy ze stanowego uniwersytetu w Michigan ocenili, że gdyby materiał został użyty w 5 - 7 mld m kw. powierzchni szkła w oknach w USA, dałoby to możliwość dostarczenia 40 proc. zapotrzebowania na energię w Stanach Zjednoczonych.

Trzeba przypomnieć, że bardzo przejrzyste panele PV mają wydajność powyżej 5 proc., podczas gdy tradycyjne panele mają zazwyczaj około 15 do 18 proc. Chociaż przezroczyste technologie słoneczne nigdy nie będą bardziej efektywne przy przekształcaniu energii niż ich nieprzezroczyste odpowiedniki, ale można próbować się zbliżyć.

 

Źródło: msu.edu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...

Antena COR-900 + Unicable II LNB

Antena 90 cm Corab COR-900 z konwerterem Unicable II (32...

329 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...