Do 2021 będzie 94 tys. miejsc pracy w fotowoltaice

dodano: 2017-11-07 17:21 | aktualizacja: 2017-11-08 22:20
autor: Janusz Sulisz | źródło: SolarPower Europe

solar_pv_2_360px.jpg Pozytywne zaangażowanie polityczne ze strony wiodących państw członkowskich UE pomoże w rozwoju sektora energii słonecznej w Europie. Po latach niepewności ​​europejski sektor energii słonecznej wraca na właściwe tory. Okazuje się, że przy odpowiedniej polityce dotyczącej energii słonecznej w Europie do 2021 r. można będzie zaobserwować gwałtowny wzrost liczby miejsc pracy.

panele solar PV


Nie ma wątpliwości, że europejski sektor fotowoltaiczny został poważnie naruszony po pierwszym boomie dla fotowoltaiki w latach 2011-12. Od tego czasu byliśmy świadkami pewnej wstecznej polityki i powolnej fazy przejściowej, która doprowadziła do przełomu w rozwoju segmentu energii słonecznej w Europie. Teraz jesteśmy na początku odrodzenia rynku pracy w tej branży.

W 2016 r. sektor fotowoltaiczny w Europie miał ponad 81 tys. pełnych etatów. Szacuje się, że do 2021 r. liczba pracowników w branży PV osiągnie ponad 174 tys. - to imponujący wzrost o 145 proc. w porównaniu do 2016 r.

Wzrost liczby miejsc pracy między 2016 a 2021 r. wynika z corocznych wzrostów prognoz nowych zainstalowanych mocy, wynikających ze strategicznych planów krajów europejskich mających na celu zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w ich koszyku energetycznym. Mówiąc prościej, ambitne cele oznaczają więcej miejsc pracy.

Co ciekawe, wśród krajów, w którym znacząco wzrośnie liczba miejsc pracy w branży wymienia się 4 kraje: PolskęHiszpanię, Włochy i Francję, które są przykładami krajów, które ostatnio wzmocniły swoje ambicje, jeśli chodzi o OZE z fotowoltaiki. Dlatego oczekuje się, że w wyniku tego znacząco wzrośnie tam liczba wolnych miejsc pracy.

Więcej miejsc pracy w UE, gdyby z OZE produkować 35 proc. energii

Raport pokazuje, że gdyby w UE zwiększyć cel w zakresie energii odnawialnej z obecnego 27 proc. do bardziej ambitnego poziomu 35 proc., to można by stworzyć aż 56 proc. więcej miejsc pracy tylko w przemyśle energii słonecznej.  Dałoby to aż 350 tys. miejsc pracy w europejskim sektorze energii słonecznej. Z tego teoretycznie 1/4 miejsc pracy mogłaby powstać w Polsce, gdyby rząd w Warszawie raczyłby to zauważyć.

Przyznać należy, że średnia cena systemu fotowoltaicznego w Europie zmniejszyła się o 23 proc. w 2016 r. w porównaniu do 2014 r. Cena może spaść jeszcze bardziej, jeśli zostanie usunięta minimalnej cena importowa (MIP). Niższe ceny systemu spowodowałyby wzrost popytu na poziomie konsumentów, a w konsekwencji zwiększenie zatrudnienia na europejskim rynku energii słonecznej.

Raport twierdzi, że zamiast ograniczać pozyskiwanie energii słonecznej powinien usuwać przeszkody w jej pozyskiwaniu. Dałoby to 300 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy do 2030 r. Zapewniłoby to też Europie pozycję światowego lidera w dziedzinie odnawialnych źródeł energii (OZE), ponieważ Unia Europejska stała się centrum innowacji dla technologii PV, produkcji i usług.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe Evo

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub analogowego AV...

690 zł Więcej...

Bezprzewodowy przedłużacz pilota Lenkeng LKV388IR

Bezprzewodowy przedłużacz zdalnego sterowania pilotów. Umożliwia obsługę wielu urządzeń w...

190 zł Więcej...

Transmiter HDMI LKV388M Matrix do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI typu Matrix. Urządzenie przesyła sygnał HDTV np....

820 zł Więcej...