Uchwała antysmogowa dla Dolnego Śląska przegłosowana

dodano: 2017-11-30 22:03 | aktualizacja: 2017-11-30 22:27
autor: Anna Sulisz | źródło: wroclaw.eska.pl/gazeta-olawa.pl

Wroclaw_bez_wegla_360px.jpg 30 listopada 2017 r. sejmik Dolnego Śląska przyjął uchwałę antysmogową. W skrócie oznacza to: koniec palenia węglem i drewnem za 10 lat we Wrocławiu i okolicy. Sprawdź, co się zmieni i kiedy?

smog_antenka_dym_760px.jpg


Za 10 lat nie będzie możliwości ogrzewania domów węglem czy drewnem.
Te zmiany będą wchodzić stopniowo, ale to jest nieuniknione - koniec z węglem i drewnem. Od 2018 r. na całym Dolnym Śląsku nie będzie można palić najbardziej trującymi paliwami, czyli tzw. mułami. Natomiast do 2024 r. z domów na Dolnym Śląsku będą musiały zniknąć tzw. kopciuchy, czyli piece o najniższej klasie. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy, którzy po lipcu 2018 r.  będą ubiegać się o pozwolenie na użytkowanie instalacji grzewczych, będą musieli zainstalować takie źródła ciepła, które będą zgodne z przepisami.

- Ta uchwała nie ma być zmuszaniem ludzi do pozytywnych zmian, dlatego udało się wypracować wiele kompromisów - powiedział Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego. 

- Kompromis chociażby we Wrocławiu polega na tym, że będzie można palić instalacjami na węgiel i drewno wszędzie tam, gdzie nie będzie się można podłączyć do gazu i sieci elektrociepłowniczej oraz na tym, że będzie można użytkować kominki. Jednak tylko wtedy kiedy dany kominek nie będzie stanowić podstawowego źródła ciepła w lokalu - mówi Jerzy Michalak.

Od 2028 r. we Wrocławiu i wszystkich dolnośląskich uzdrowiskach nie będzie można spalać węgla i drewna w celu ogrzewania mieszkań. Co prawda, palenie drewnem będzie dopuszczalne, ale tylko, jeśli kominek będzie jedynie dodatkowym źródłem ogrzewania.

Uchwała zakazuje również od 1 lipca 2018 r. spalania odpadów węglowych - flotokoncentratów i mułów węglowych oraz węgla brunatnego i mieszanek z jego wykorzystaniem. Również od 1 lipca 2018 r. wszystkie kominki będą musiały spełniać emisyjne wymagania zgodne z Ekoprojektem.

Zakaz palenia węglem i drewnem będzie obowiązywał w niektórych miejscowościach uzdrowiskowych po to, by nie straciły one swojego statusu uzdrowisk. W pozostałej części Dolnego Śląska dom będzie mógł być ogrzewany węglem tylko dobrej jakości i to w piecach o odpowiedniej klasie - kotłach na paliwa stałe klasy 5.

Ponad rok trwały prace nad stworzeniem uchwał antysmogowych dla województwa dolnośląskiego, uzdrowisk i Wrocławia. Nad rozwiązaniami, które poprawią jakość powietrza w regionie, pracował zespół ekspertów powołany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

- Uchwały „antysmogowe" zostały przyjęte przez sejmik województwa. Dziękuję radnym za tą decyzję. Dziękuję też wszystkim osobom pracującym nad ich kształtem. To kompromisu pomiędzy koniecznością ich szybkiego wprowadzenia a sytuacją społeczno-ekonomiczną mieszkańców naszego regionu - przekazał Cezary Przybylski, Marszałek Woj. Dolnośląskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel Megasat Quattro 90dB 5m

Tani, poczwórny przewód koncentryczny 75 ohm w kolorze białym Megasat...

35 zł Więcej...

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

820 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...