O syntezie jądrowej w „Eco Solutions” na CNN [wideo]

dodano: 2018-01-17 16:03
autor: Jerzy Kruczek | źródło: CNN/CNN Eco Solutions

Eco Solutions CNN W najnowszym odcinku programu „Eco Solutions” o odnawialnych źródłach energii CNN pokaże, że ludzkość jest już bardzo blisko tego, by synteza jądrowa – ostatnie niewykorzystane pierwotne źródło energii na Ziemi – stała się rzeczywistością.

Eco Solutions CNN


400 naukowców z całego świata skonstruowało reaktor Wendelstein 7-X. Szacuje się, że poświęcono na to ponad milion roboczogodzin. CNN odwiedza Instytut im. Maksa Plancka w Niemczech, by opowiedzieć o maszynie, która odtwarza reakcję będącą źródłem energii dla Słońca, ale przeprowadza ją w gorącej plazmie.

W projekt zainwestowano już ponad 1 mld USD. A Wendelstein 7-X to tylko jeden z realizowanych obecnie na świecie projektów dotyczących syntezy jądrowej.

Profesor Thomas Klinger wyjaśnia CNN zagadnienia związane z budową jeszcze innej maszyny, służącej do podgrzania i uwięzienia plazmy:
 

Gwiazdy zbudowane są z plazmy. Plazma jest budulcem dla praktycznie wszystkich obiektów emitujących światło – jest to stan materii bardzo rozpowszechniony we wszechświecie, a niezwykle rzadko występujący na Ziemi. Trzeba go wytworzyć, do czego potrzebna jest specjalna maszyna... Nasze urządzenie generuje prawdopodobnie niemal najlepsze możliwe do osiągnięcia pole magnetyczne, które jest w stanie uwięzić plazmę i podtrzymać jej ultrawysoką temperaturę.

Na pytanie, dlaczego tak ogromne środki są obecnie inwestowane w syntezę jądrową, Eric Edlund, badacz z Massachusetts Institute of Technology, odpowiada:
 

To fascynujący projekt. Zdecydowałem się na udział w nim przede wszystkim po to, by mieć swój udział w opracowaniu nowego źródła energii, zaspokajającego potrzeby ludzkości.

„Eco Solutions” to cotygodniowy program emitowany na antenie CNN International, poświęcony przyszłości energii odnawialnych.
Gospodarz programu, Isa Soares, relacjonuje przebieg Światowego Szczytu Energii Przyszłości w Abu Zabi.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

650 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 65 cm

stalowa antena 65 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

139 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

369 zł Więcej...