Czy w 2019 rząd dopłaci po 25 tys. zł do aut elektrycznych?

dodano: 2018-05-14 21:49
autor: Jerzy Kruczek | źródło: ME/wysokienapiecie.pl

Fabryki Samochodów Elektrycznych FSE 01 Ministerstwo Energii już w 2019 roku miałoby dopłacać przy zakupie samochodów elektrycznych. Dotacja do elektryków miałoby objąć na początek kilkadziesiąt tysięcy aut elektrycznych rocznie. Według portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że byłaby to jedna z lepszych ofert w Europie.

samochód elektryczny


Sejm pracuje nad ustawą wprowadzającą opłatę emisyjną od benzyny i oleju napędowego (8 gr netto na litrze). Pieniądze z opłaty i trzech innych źródeł miałyby trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (na walkę z zanieczyszczeniem powietrza) oraz przyszłego Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.

Planowana jest dotacja zakupu kilkudziesięciu tysięcy samochodów elektrycznych wraz z budową 20 tys. punktów ładowania w Polsce. W 2019 r. dotacja taka byłaby niemała - 25 tys. zł za egzemplarz elektrycznego auta. Najciekawsze jest to, że wypowiedział je sam minister energii, Tchórzewski, a jego oświadczenie zaskoczyło nawet jego współpracowników, bo dotąd rząd nie przewidywał dopłat do osobowych samochodów elektrycznych.

Zgodnie z rządowym planem do 2025 r.  po polskich drogach jeździć ma 1 mln samochodów elektrycznych.Do tej pory auta całkowicie elektryczne miały zwolnienie z akcyzy przy zakupie, prawo poruszania się po buspasach w całym kraju i prawo parkowania za darmo.

Polska jest się na przedostatnim miejscu w UE pod względem rejestracji nowych aut elektrycznych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Monoblock Single 6° Opticum Robust

Tani, pojedynczy konwerter Universal Monoblock Single (6° - Hot Bird...

39 zł Więcej...

Kabel Megasat Quattro 90dB 10m

Tani, poczwórny przewód koncentryczny 75 ohm w kolorze białym Chess...

70 zł Więcej...

Multiswitch Opticum OMS 5/8

Multiswitch Opticum 5/8 rozdziela sygnał z jednego satelity i naziemnej...

170 zł Więcej...