Czy w 2019 rząd dopłaci po 25 tys. zł do aut elektrycznych?

dodano: 2018-05-14 21:49
autor: Jerzy Kruczek | źródło: ME/wysokienapiecie.pl

Fabryki Samochodów Elektrycznych FSE 01 Ministerstwo Energii już w 2019 roku miałoby dopłacać przy zakupie samochodów elektrycznych. Dotacja do elektryków miałoby objąć na początek kilkadziesiąt tysięcy aut elektrycznych rocznie. Według portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że byłaby to jedna z lepszych ofert w Europie.

samochód elektryczny


Sejm pracuje nad ustawą wprowadzającą opłatę emisyjną od benzyny i oleju napędowego (8 gr netto na litrze). Pieniądze z opłaty i trzech innych źródeł miałyby trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (na walkę z zanieczyszczeniem powietrza) oraz przyszłego Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.

Planowana jest dotacja zakupu kilkudziesięciu tysięcy samochodów elektrycznych wraz z budową 20 tys. punktów ładowania w Polsce. W 2019 r. dotacja taka byłaby niemała - 25 tys. zł za egzemplarz elektrycznego auta. Najciekawsze jest to, że wypowiedział je sam minister energii, Tchórzewski, a jego oświadczenie zaskoczyło nawet jego współpracowników, bo dotąd rząd nie przewidywał dopłat do osobowych samochodów elektrycznych.

Zgodnie z rządowym planem do 2025 r.  po polskich drogach jeździć ma 1 mln samochodów elektrycznych.Do tej pory auta całkowicie elektryczne miały zwolnienie z akcyzy przy zakupie, prawo poruszania się po buspasach w całym kraju i prawo parkowania za darmo.

Polska jest się na przedostatnim miejscu w UE pod względem rejestracji nowych aut elektrycznych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

590 zł Więcej...

Antena COR-900 + Unicable II LNB

Antena 90 cm Corab COR-900 z konwerterem Unicable II (32...

329 zł Więcej...