Netia: Serwery zasilone energią słoneczną

dodano: 2014-04-29 15:19 | aktualizacja: 2014-04-30 16:49
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Netia

Netia Na tarasie dawnego budynku biurowego Netii (obecnie host w sieci Netii i duże data center) w Warszawie przy ul. Poleczki 13 zbudowano nową instalację solarną. Celem tej instalacji jest zmniejszenie zużycia energii pobieranej z sieci elektroenergetycznej oraz zdobycie praktycznych doświadczeń w zakresie eksploatacji OZE (odnawialnych źródeł energii). Projekt został zrealizowany przy współpracy z firmą Delta Energy Systems, która dostarczyła, zmontowała i uruchomiła kompletny system fotowoltaiczny.W pierwszym etapie zestaw 34 sztuk polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych PV o powierzchni czynnej 55,5 m2 ma moc szczytową o łącznej wartości 8,5 kW. Oczekiwana roczna produkcja energii z tego zestawu to 9.912 kWh/a, co przy obecnym koszcie energii przyniesie oszczędności rzędu 3 tys. zł, a przede wszystkim zmniejszy roczną emisję dwutlenku węgla o prawie 4 tony.Jak widać na zdjęciu, taras pomieści jeszcze trochę paneli, dlatego w drugim etapie przewidywana jest rozbudowa systemu do  51 paneli PV o łącznej mocy szczytowej 12,75 kW.

Oszczędności energetyczne i ekologia to nie wszystkie zalety nowego rozwiązania. Z panelami PV współpracuje falownik solarny, który jednocześnie jest wykorzystywany w porze nocnej do okresowego testowania baterii akumulatorów systemu UPS-ów. Energia pobierana z baterii podczas wyładowania kontrolnego jest teraz zwracana przez falownik do sieci, a nie tracona jak dotychczas na ciepło. Dzięki zastosowaniu falownika wyeliminowane zostaną kosztowne testy baterii na rezystorze zewnętrznym prowadzone przez serwis dostawcy systemu UPS. Instalacja solarna stanowi zintegrowany system. Dostarczona wraz ze sprzętem aplikacja komputerowa pozwala na bieżąco śledzić parametry pracy systemu solarnego i falownika, zliczać pobraną energię, a także archiwizować przebiegi testów baterii UPS.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...