Wystartował program Prosument

dodano: 2014-06-03 17:44 | aktualizacja: 2015-04-03 15:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Rzeczpospolita/PCS

panele 26 maja 2014 roku wystartował program Prosument, który będzie wspierał w latach 2014-2020 budowę małych instalacji produkujących na własne potrzeby energię z odnawialnych źródeł. Program ten ma na celu promowanie nowych technologii OZE oraz postaw prosumenckich (podniesienie świadomości inwestorskiej i ekologicznej), a także rozwój rynku dostawców urządzeń i instalatorów oraz zwiększenie liczby miejsc pracy w tym sektorze. Pierwsze pieniądze na mikroinstalacje prądotwórcze będą jednak najwcześniej w czwartym kwartale 2014 roku.Jak wynika z informacji uzyskanych przed tygodniem przez „Rzeczpospolitą” w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)j, pieniądze na wsparcie dla kolektorów słonecznych są już niemal wyczerpane.

Jak powiedział Krzysztof Romaniak, prezes firmy Hoven, dostarczającej kolektory słoneczne, w związku z tym, że pierwsze pieniądze w ramach programu będą dopiero w czwartym kwartale, jego firma nie oferuje klientom kolektorów. Jak twierdzi, niedopracowany mechanizm dystrybucji środków z nowego programu NFOŚiGW spowoduje lukę inwestycyjną i doprowadzi do załamania się rynku.

Od 26 maja NFOŚiGW prowadzi nabór wniosków od samorządów. To do nich mają się zgłaszać konsumenci, którzy chcą na własny użytek wytwarzać prąd lub ciepło w połączeniu z energią elektryczną. Jednak niewiele gmin jest dziś zainteresowanych korzystaniem z pomocy NFOŚiGW. Niektóre z nich mają swój własny projekt i uzyskują dofinansowanie z innych źródeł, np. z zagranicy.

- W pierwszych dniach wpłynęły do nas wnioski na instalację systemów fotowoltaicznych z trzech gmin na łączną kwotę ok. 28 mln zł. Jeden z tych wniosków opiewa na ponad 21 mln zł - powiedział „Rzeczpospolitej” Witold Maziarz z NFOŚiGW. Warto dodać, że dla samorządów w fazie pilotażu przeznaczono tylko 100 mln zł. Czyli wnioski stanowią już ponad 1/4 tego budżetu.

Prosument z łącznym budżetem 600 mln zł będzie podzielony na dwa etapy. W pierwszym z nich, który obejmie lata 2014-2015, wydane zostanie ok. 200 mln zł. Kwota 100 mln zł zostanie przeznaczona dla prosumentów, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a kolejne 100 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego.

W drugim etapie, który obejmie lata 2016-2020, na dofinansowanie przeznaczone zostanie 400 mln zł. 200 mln zł zostanie przeznaczone dla prosumentów, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, zaś kolejne 200 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego.

Gdzie starać się o finansowanie?

Już od 26 maja 2014 roku w ramach programu Prosument można starać się o dofinansowanie do mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Wnioski są przyjmowane przez samorządy.

Na przełomie lipca dotacje i preferencyjne pożyczki na 1 proc. będzie można także uzyskać za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Dla kogo jest Prosument?

Program Prosument ma na celu głównie wsparcie inwestycji typu prosumenckiego w gospodarstwach domowych. Skierowany jest także do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Rodzaje przedsięwzięć, na jakie wspólnoty i spółdzielnie mogą pozyskać dofinansowanie, obejmują zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii typu prosumenckiego do produkcji energii cieplnej i elektrycznej:

1. Zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii typu prosumenckiego do produkcji energii cieplnej i elektrycznej: kotłów na biomasę, pomp ciepła, kolektorów słonecznych o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt.

2. Systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, mikrobiogazownie oraz mikrokogeneracja o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.

Warunki dofinansowania

Pierwsze 100 mln zł NFOŚiGW przeznaczył dla samorządów zainteresowanych współpracą w ramach programu Prosument.

Dofinansowanie to, które w 100% pokrywa koszty kwalifikowane instalacji produkujących energię elektryczną i cieplną na potrzeby własne osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, może być udzielane zainteresowanym poprzez samorządy oferujące pomoc swoim mieszkańcom.

A. Dotacja w ramach pierwszego etapu 2014-2015 wyniesie odpowiednio:

- 40% dla instalacji fotowoltaicznych oraz małych elektrowni wiatrowych;
- 20% dla pozostałych instalacji OZE typu kolektory słoneczne czy pompy ciepła,

B. Dotacja w ramach drugiego etapu 2016-2020 wyniesie odpowiednio:

- 30% dla instalacji fotowoltaicznych oraz małych elektrowni wiatrowych;
- 15% dla pozostałych instalacji OZE typu kolektory słoneczne i pompy ciepła

C. Maksymalna kwota dofinansowania na przedsięwzięcie wynosi:

• w przypadku osób fizycznych:
– jedno źródło energii cieplnej lub elektrycznej – 100 000 zł,
– kilka źródeł energii cieplnej lub elektrycznej – 150 000 zł,

• w przypadku spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych:
– jedno źródło energii cieplnej lub elektrycznej – 300 000 zł,
– kilka źródeł energii cieplnej lub elektrycznej – 450 000 zł.

D. Wkład własny finansowany kredytem bankowym Banku Ochrony Środowiska (BOŚ SA) oprocentowanym w skali 1 proc. i okresie do 15 lat.

Uwaga! Jak podaje „Rzeczpospolita”, nabór wniosków od zainteresowanych prowadzi już tylko Warszawski Bank Spółdzielczy działający na terenie województwa mazowieckiego. BPS zakończył go 20 maja, a BOŚ Bank – niemal dwa miesiące temu.

Wnioski o dofinansowanie można składać począwszy od 26 maja 2014 roku aż do wyczerpania środków.

Przewidywany termin rozpatrzenia i oceny wniosku – listopad 2014 roku.

Każdy wnioskodawca może złożyć wyłącznie jeden wniosek aplikacyjny.

Rozpoczęcie inwestycji po przyznaniu grantu dotacyjnego – grudzień 2014 r. – styczeń 2015 r.

Termin kwalifikowalności kosztów dla projektów upływa w dniu 30 kwietnia 2017 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...