Energia solarna tańsza niż jądrowa?

dodano: 2014-04-17 17:40 | aktualizacja: 2014-06-05 11:28
autor: Janusz Sulisz | źródło: PV

panele słoneczne Raport wykonany na zlecenie niemieckiego Agora Energiewende ujawnia, że ​​nowe elektrownie słoneczne i wiatrowe są w stanie wygenerować tańszą energię elektryczną niż najnowocześniejsze reaktory jądrowe.Według najnowszych badań, nowoczesne elektrownie słoneczne i wiatrowe są w stanie zapewnić znacznie tańszą czystą energię elektryczną niż nawet najbardziej zaawansowane technologicznie elektrownie jądrowe. 
 
Badania potwierdzają, że słoneczna i wiatrowa energia powinna być wiodąca w walce o przyszłość czystej energii. Badanie przeprowadzone przez konsultanta Prognos AG - na zlecenie Agory Energiewende, która należy do Fundacji Mercator oraz Europejskiej Fundacji Klimatu - stwierdziła, że ​​nowo wybudowane elektrownie słoneczne i wiatrowe z opcją gazu ziemnego mogą dostarczyć moc, która jest o jedną piątą tańsza niż energia jądrowa.

- Nowe systemy wiatrowe i panele słoneczne mogą generować energię elektryczną nawet do 50% tańszą niż nowe elektrownie jądrowe - powiedział dyrektor wykonawczy Agora Energiewende, Patrick Graichen. - Wiatr i systemy solarne zdominują systemy zasilania w coraz większej liczbie krajów. Rozpoczęła się walka o najtańsze źródło energii wolnej od emisji CO2.

W badaniu wzięto pod uwagę koszty uzyskania energii w nowych elektrowniach jądrowych budowanych w Wielkiej Brytanii, a także koszty uzyskania zielonej energii zapisane w niemieckiej ustawie o energii odnawialnej. Z niemal 80% spadkiem kursu FIT dla energii fotowoltaicznej w Niemczech stwierdzono, że energia słoneczna i wiatrowa mogą śmiało konkurować z energią jądrową i węglową jeśli chodzi o koszt wytworzenia i wielkość emisji CO2.

Podczas analizy kosztów konkretnych metod wytwarzania energii szacowano całkowity koszt produkcji energii i systemu potrzebnego do jej wytworzenia, który wykorzystuje gaz ziemny jako zabezpieczenie w przypadku braku odpowiednich warunków pogodowych - takich jak słońce i wiatr - aby wyrównać niedobór mocy. Nawet w tym scenariuszu, niezawodny system zasilania składający się z wiatraków i paneli słonecznych wraz z energią z gazu ziemnego, będzie o 20% tańszy niż energia jądrowa.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...