Janusz Piechociński na Polsko-Niemieckim Forum Energetycznym

dodano: 2014-06-20 18:44 | aktualizacja: 2014-06-20 18:49
autor: Anita Kaźmierska | źródło: mg.gov.pl

Janusz Piechociński Polska i Niemcy w ostatnich kilku latach wyraźnie zacieśniły współpracę energetyczną. Dotyczy to zarówno administracji rządowej, jak i przedsiębiorstw – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego. Spotkanie z udziałem przedstawicieli biznesu obu krajów odbyło się 12 czerwca 2014 r. w Berlinie.Wicepremier Piechociński podkreślił owocną polsko-niemiecką współpracę w ramach polityki energetycznej UE. – Nasze projekty dotyczące nowego połączenia elektroenergetycznego i modernizacji już istniejących zostały uznane przez KE za projekty wspólnego zainteresowania UE (PCI) – powiedział. – Powinniśmy także dalej pracować na rzecz poprawy efektywności energetycznej i propozycji klimatycznych z uwzględnieniem kształtu przyszłej polityki UE oraz trendów na rynku światowym – dodał.

W jego opinii nie należy rezygnować z żadnego kierunku dostaw, dlatego popieramy każde rozwiązanie zwiększające efektywność i bezpieczeństwo unijnego rynku energetycznego, zwłaszcza gazowego. – Zbudowaliśmy już nowe połączenie z Czechami, rozbudowaliśmy połączenia z Niemcami, planujemy także inwestycję interkonektora ze Słowacją, Czechami i gazociągu do Państw Bałtyckich – wymienił. – Elementem wspólnego rynku gazowego są też możliwości odwrócenia kierunku dostaw gazu (rewers) na gazociągu łączącym Rosję przez Polskę z Niemcami i Europą Zachodnią, co zwiększy również poziom bezpieczeństwa – zaznaczył.

Wicepremier przypomniał, że Polska różnicuje także dostawy gazu ziemnego dzięki budowie terminala LNG w Świnoujściu, tuż przy naszej wspólnej granicy. – Dzięki temu z mniejszymi obawami będziemy spoglądać na ewentualne kryzysy energetyczne. Pozwoli to pokryć zarówno nasze zapotrzebowanie, jak również państw regionu uczestniczących w koncepcji gazowego korytarza północ-południe – powiedział. – Jesteśmy otwarci na współpracę z Niemcami w zakresie eksploatacji terminala, który rozpocznie funkcjonowanie już na początku 2015 r. – dodał.

Wicepremier Janusz Piechociński wziął również udział w Letnim Święcie Polskiego i Niemieckiego Biznesu. Spotkał się też z Wicekanclerzem Republiki Federalnej  Niemiec Sigmarem Gabrielem.

Polsko-Niemieckie Forum Energetyczne zostało zorganizowane przez Pracodawców RP oraz Zrzeszenie Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych przy współpracy Ministerstwa Gospodarki.

Od początku transformacji polskiej gospodarki Niemcy pozostają naszym głównym partnerem handlowym. Obecnie są odbiorcą 1/4 polskiej sprzedaży towarów za granicę, a wartość naszego eksportu na ten rynek sięgnęła w 2013 roku 38,2 mld euro. Natomiast udział Niemiec w imporcie do Polski wyniósł w tym czasie 21,5 proc., co stanowiło ok. 33,3 mld euro.

W wymianie z Niemcami w roku 2013 dominowały wyroby elektromaszynowe, maszyny, urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz ich części, pojazdy samochodowe oraz części i akcesoria, a także aparatura i narzędzia.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Targi i wydarzenia
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...