Ogniwa słoneczne w sprayu?

dodano: 2014-08-04 16:41 | aktualizacja: 2014-08-04 17:21
autor: Anita Kaźmierska | źródło: sheffield.ac.uk

ogniwa słoneczne z perowskitu Zespół naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Sheffield jest pierwszym, który wytworzył ogniwa słoneczne z perowskitu w procesie malowania natryskowego. Odkrycie to może pomóc obniżyć koszty pozyskiwania energii słonecznej. Eksperci z Wydziału Fizyki i Astronomii oraz Wydziału Inżynierii Chemicznej i Biologicznej Uniwersytetu w Sheffield już wcześniej stosowali metodę malowania natryskowego do produkcji ogniw słonecznych, ale z wykorzystaniem półprzewodników organicznych. Zastosowanie perowskitu jest dużym krokiem naprzód.Fotowoltaikę opartą na wydajnym, metaloorganicznym, halogenkowym perowskicie zaprezentowano po raz pierwszy w 2012 roku. Jest to bardzo obiecujący, nowy materiał na ogniwa słoneczne, ponieważ łączy w sobie wysoką wydajność przy niskich kosztach materiałowych. Odpady procesowe podczas malowania natryskowego są bardzo małe, a do tego możliwa jest produkcja wielkoseryjna - analogicznie jak przy nakładaniu farby na karoserię samochodów.

Kierujący badaniami profesor David Lidzey powiedział: - Fotowoltaika w oparciu o perowskit wywołuje dużą ekscytację. [...] Co ciekawe ta klasa materiału oferuje potencjał, aby połączyć wysoką wydajność dojrzałych technologii ogniw słonecznych z niskimi kosztami produkcji fotowoltaiki organicznej.

Podczas gdy produkcja większości ogniw słonecznych wymaga dużych nakładów energii (np. w przypadku ogniw krzemowych), to, dla porównania, do produkcji ogniw z perowskitu wymagana jest znacznie mniejsza ilość energii.

Profesor Lidzey powiedział: - Najlepsza potwierdzona wydajność ogniw słonecznych to około 10 proc. [...] Ogniwa z perowskitu mają teraz wydajność do 19 proc. Nie są tak daleko w tyle za ogniwami krzemowymi (25 proc.), które dominują na rynku energii solarnej na całym świecie.

I dodał: - Ogniwa z perowskitem, które wytworzyliśmy, nadal używają podobnych struktur komórek organicznych. Co zrobiliśmy, to główną warstwę absorbującą światło - warstwę organiczną - zastąpiliśmy perowskitem. [...] Korzystanie z absorbera z perowskitu zamiast absorbera organicznego daje znaczne przyspieszenie w zakresie wydajności.

Zespół naukowców z Sheffield odkrył, że nanosząc natryskowo perowskit, można wytworzyć prototyp ogniw słonecznych o wydajności do 11 proc.

Profesor Lidzey powiedział: - To badanie wyprzedza istniejące prace, w których warstwa z perowskitu została osadzona z roztworu za pomocą technik laboratoryjnych. Jest to znaczący krok w kierunku efektywnych, tanich paneli słonecznych, produkowanych na dużą skalę.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Przemysł i dostawcy
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...