Marks & Spencer z największą w Wielkiej Brytanii instalacją PV

dodano: 2014-10-28 17:31 | aktualizacja: 2014-11-03 15:49
autor: Janusz Sulisz | źródło: The Guardian

Mark_Spencer_fotowolt_145px Znana brytyjska sieciówka Marks & Spencer rozpoczęła budowę największej na całych Wyspach instalacji fotowoltaicznej składającej się z 24.272 paneli PV. Budowa tej instalacji trwa na dachu centrum dystrybucyjnego Castle Donington o powierzchni 83,6 tys. m kw. zainstalowane zostaną 24 tysiące paneli fotowoltaicznych. Sprawią one, że centrum mieszczące całość sprzedaży internetowej Marks & Spencer, stanie się samowystarczalne energetycznie.Po ukończeniu w 2015 roku, instalacja M&S planowana na 6,1 MW energii słonecznej PV będzie w stanie wytworzyć 5000 MWh energii elektrycznej rocznie.

Marks & Spencer
planuje do 2020 roku zaspokoić połowę zapotrzebowania na energię swoich sklepów i centrów dystrybucyjnych ze źródeł odnawialnych. Sieć handlowa podpisała umowy na odbiór energii z biogazowni - planuje kolejne inwestycje w instalacje fotowoltaiczne.Brytyjskie sieci handlowe ostatnio mocno inwestują w energetykę fotowoltaiczną. W 2007 roku zaczęła sieć Tesco wyposażając w panele PV swoje centrum dystrybucyjne nie działającej już amerykańskiej części sieci Fresh & Easy. Była to wtedy największa instalacja tego typu w USA. Brytyjska sieć handlowa Sainsbury's jest w tej chwili największym operatorem dachowych instalacji solarnych w Europie. Do wiosny 2015 roku na dachach sklepów i centrów dystrybucyjnych sieci ma znaleźć się w sumie 170 tys. paneli fotowoltaicznych.

W kwietniu 2014 r. brytyjski rząd ogłosił pierwszą w historii strategię dla sektora energetyki solarnej.
Ma na nadal duży potencjał rozwoju w Wielkiej Brytanii, choć przecież kraj ten wcale nie leży na południu Europy. Celem rządu w Londynie jest podwojenie liczby instalacji PV zamontowanych na dachach budynków mieszkalnych do 2015 roku do 1 mln.

Rząd zapowiedział także wprowadzenie ułatwień w uzyskiwaniu pozwoleń na zamontowanie dużych instalacji solarnych na dachach fabryk i innych zakładów przemysłowych. Według szacunków, gdyby takie instalacje powstały zaledwie na co szóstym zakładzie, ich moc równałaby się mocy dwóch elektrowni atomowych.

Aby zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w instalacje solarne, rząd ogłosił także program zamontowania paneli fotowoltaicznych na dachach budynków rządowych w całym kraju. Mają one osiągnąć łączną moc 1 GW do 2020 roku. Program ma być finansowany ze środków prywatnych inwestorów.

Inna z inicjatyw przewiduje zamontowanie paneli solarnych na dachach wszystkich brytyjskich szkół. Jest ich obecnie 22 tys. i łącznie wydają na energię elektryczną około 500 mln funtów rocznie.

W sumie rząd w Londynie przewiduje, że do 2020 roku łączna moc instalacji solarnych sięgnie nawet 20 GW. To znaczący krok w porównaniu z poprzednim celem szacowanym na poziomie 12 GW. W tej chwili zainstalowane moce w sektorze energetyki solarnej wynoszą około 4 GW, gdy tymczasem w Niemczech jest to aż 35 GW.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...