Raport: Musimy przestawić się na energię z wiatru i słońca

dodano: 2014-11-02 15:44 | aktualizacja: 2014-11-07 16:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: IPCC

panele słoneczne Negatywny wpływ człowieka na klimat jest oczywisty i stale rośnie, a skutki obserwuje się na wszystkich kontynentach. W przypadku zlekceważenia tego tematu, zmiana klimatu zwiększy prawdopodobieństwo wszechobecnych, poważnych i nieodwracalnych skutków dla człowieka i ekosystemu. Dostępne są jednak opcje pozwalające na dostosowanie się do zmian klimatu, a wdrażanie rygorystycznych działań zmniejszających zagrożenie może zapewnić, że negatywne skutki pozostaną w rozsądnych ramach, tworząc jaśniejszą i bardziej zrównoważoną przyszłość.Są to jedne z głównych wniosków sprawozdania opublikowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Sprawozdanie to destyluje i integruje wyniki Piątego Raportu IPCC opracowanego przez ponad 800 naukowców, opublikowanego w ciągu ostatnich 13 miesięcy.

- Mamy środki, aby ograniczyć zmiany klimatu - powiedział Rajendra Kumar Pachauri, przewodniczący IPCC. - Rozwiązań jest wiele i pozwalają one na dalszy rozwój gospodarczy i ludzki. Wszystkim, czego potrzebujemy, jest wola do zmian, która - mamy nadzieję - będzie motywowana wiedzą i zrozumieniem nauki o zmianach klimatu.

Sprawozdanie potwierdza, że zmiana klimatu jest zauważalna na całym świecie, a ocieplenie klimatu jest jednoznaczne. Od lat 50. ubiegłego wieku wiele zaobserwowanych zmian jest bezprecedensowych od dziesięcioleci lub nawet tysiącleci. - Według naszej oceny, atmosfera i oceany uległy ociepleniu, ilość śniegu i lodu się zmniejszyła, poziom morza się podniósł, a stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło do poziomu nieobserwowanego od co najmniej 800.000 ostatnich lat - powiedział Thomas Stocker, współprzewodniczący grupy roboczej I IPCC.

Raport ten wyraża z większą pewnością niż w poprzednich raportach fakt, że emisja gazów cieplarnianych i inne antropogeniczne czynniki były dominującą przyczyną obserwowanego od połowy XX wieku ocieplenia.

Skutki zmiany klimatu były już odczuwalne w ostatnich dziesięcioleciach na wszystkich kontynentach i we wszystkich oceanach. Im większa działalność człowieka, tym większe ryzyko. Dalsza emisja gazów cieplarnianych spowoduje dalsze ocieplenie i długotrwałe zmiany we wszystkich składowych systemu klimatycznego, zwiększając prawdopodobieństwo rozległych i głębokich skutków mających wpływ na wszystkie warstwy społeczeństwa i świata przyrody, czytamy w raporcie.

Sprawozdanie jasno określa, że wiele zagrożeń stanowi szczególne wyzwanie dla krajów najsłabiej rozwiniętych i społeczności zagrożonych, biorąc pod uwagę ich ograniczoną zdolność do radzenia sobie. Ludzie, którzy są społecznie, ekonomicznie, kulturowo, politycznie, instytucjonalnie lub w inny sposób zmarginalizowani, są szczególnie narażeni na zmiany klimatyczne.

Rzeczywiście, ograniczenie skutków zmian klimatu podnosi kwestie równości, sprawiedliwości i uczciwości oraz jest niezbędne do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i eliminacji ubóstwa. - Wielu z tych najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne przyczyniło się i przyczynia się w jakimś stopniu do emisji gazów cieplarnianych - powiedział Pachauri. - Walka ze zmianami klimatu nie będzie możliwa, jeśli poszczególne społeczności będą realizować ich własne interesy niezależnie; można to osiągnąć tylko poprzez współpracę, w tym współpracę międzynarodową.

- Adaptacja może odgrywać kluczową rolę w zmniejszeniu tego ryzyka - powiedział Vicente Barros, współprzewodniczący grupy roboczej II IPCC. - Adaptacja jest tak ważna, ponieważ może być zintegrowana z dążeniem do rozwoju i może pomóc przygotować się do zagrożeń, w które już jesteśmy zaangażowani przez ostatnie emisje i istniejącą infrastrukturę.

Ale sama adaptacja nie wystarczy. Znaczne i trwałe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest w centrum działań mających na celu przystopowanie zmian klimatycznych. A ponieważ ograniczenie to zmniejsza szybkość oraz wielkość ocieplenia, zwiększa się również dostępny czas na dostosowanie się do konkretnego poziomu zmian klimatu - potencjalnie jest to kilka dziesięcioleci.

Istnieje wiele ścieżek pozwalających na znaczną redukcje emisji gazów cieplarnianych w ciągu najbliższych kilku dekad niezbędnych do ograniczenia - z większą niż 66% szansą - ocieplenia do 2°C - celu wyznaczonego przez rządy. Jednak opóźnienie w realizacji dodatkowych ograniczeń do 2030 roku znacząco zwiększy technologiczne, gospodarcze, społeczne i instytucjonalne wyzwania związane z ograniczeniem ocieplenia w XXI wieku poniżej 2°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

- Jest technicznie możliwe, by przejść do gospodarki niskoemisyjnej - powiedział Youba Sokona, współprzewodniczący grupy roboczej III IPCC . - Ale czego brakuje, to odpowiednich zasad i instytucji. Im dłużej będziemy czekać, aby podjąć działania, więcej będzie kosztowało dostosowanie i łagodzenie zmian klimatycznych. - Sprawozdanie wskazuje, że koszty ograniczania są różne, ale że globalny wzrost gospodarczy nie będzie przez to mocno ograniczony. W scenariuszach biznesowych konsumpcja - proxy dla wzrostu gospodarczego - rośnie o 1,6-3 proc. rocznie w XXI wieku. Ambitne łagodzenie zmniejszy ten wzrost o około 0,06 p.p. - W porównaniu z bezpośrednim zagrożeniem wystąpienia nieodwracalnych skutków zmian klimatu, ryzyko ograniczania jest do opanowania - powiedział Sokona.

Te szacunki ekonomiczne kosztów łagodzenia nie uwzględniają korzyści z ograniczonej zmiany klimatu, ani nie uwzględniają licznych dodatkowych korzyści związanych ze zdrowiem człowieka, źródłami utrzymania i rozwojem. - Mamy trochę czasu zanim okno możliwości wykroczy poza 2°C ocieplenia. Aby wykorzystać dobrą szansę, by zostać poniżej 2°C i przy rozsądnych kosztach, nasza emisja gazów cieplarnianych powinna spaść o 40-70 proc. na całym świecie w latach 2010-2050 i spaść do zera w 2100 roku. Mamy taką możliwość, a wybór leży w naszych rękach - powiedział Pachauri.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Geotermia i źródła odnawialne
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

459 zł Więcej...