Odkup energii od prosumentów za 100, a nie 80 proc. rynkowej ceny

dodano: 2014-11-25 22:53 | aktualizacja: 2014-11-25 23:07
autor: Janusz Sulisz | źródło: wnp.pl

Austria_Solar_dom Rząd zaproponował wykup energii elektrycznej od prosumentów za 100%, a nie tylko 80% rynkowej ceny, co znacznie podniesie opłacalność inwestycji w energię odnawialną. Bardzo istotne jest to, że w poprawkach do ustawy o OZE polski rząd zaproponował, aby prosumenci, czyli właściciele mikroinstalacji OZE o mocy do 40 kW, mieli szansę na sprzedaż nadwyżki energii do sieci za 100% rynkowej ceny. Dotąd była mowa o jedynie 80%.We wtorek 25 listopada 2014 na posiedzeniu podkomisji, która pracuje nad rządowym projektem ustawy o OZE (odnawialnych źródłach energii), Ministerstwo Gospodarki  chce poprawek, np. propozycje, by prosumenci mogli sprzedawać nadwyżki energii do sieci za 100% rynkowej ceny.

Według resortu gospodarki cena rynkowa powinna być ustalana częściej, co kwartał, a nie co rok. Po drugie prosumenci - osoby fizyczne powinni mieć prawo do net-meteringu, czyli rozliczania się ze zużytej i wyprodukowanej energii w okresie półrocznym. To powinno mieć korzystny wpływ na małych wytwórców energii.

Z kolei przedsiębiorcy będą mieli wybór między net-meteringiem, a innymi systemami wsparcia, jak dzisiejszy - oparty na świadectwach pochodzenia, czy projektowany w ustawie system aukcyjny. Z przywilejów prosumenta będą również korzystać osoby fizyczne, ale prowadzące działalność gospodarczą.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

219 zł Więcej...