61 tys. euro/dziennie kary za przepisy o OZE?

dodano: 2014-12-11 13:07 | aktualizacja: 2014-12-11 13:27
autor: Janusz Sulisz | źródło: UE/wnp.pl

Europa Unia Europejska UE Prawdopodobnie Polskę czeka unijna kara za przepisy o OZE. Okazuje się, że Polska powinna być ukarana za brak wdrożenia unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (OZE) kwotą 61 tys. euro za każdy dzień zwłoki. Tak stwierdził rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE w opinii poprzedzającej decyzję w sprawie, którą przeciwko Polsce wniosła Komisja Europejska, która pozwała Polskę w 2013 roku, proponując karę wynoszącą ponad 133 tys. euro dziennie, płatną od wyroku do wdrożenia przepisów UE. Jednak ze względu na przyjęcie przez Polskę części wymaganych przez nią przepisów, UE obniżyła żądaną karę do 61 tys. euro dziennie.Według rzecznika generalnego Trybunału, Melchiora Watheleta, który w czwartek 11 grudnia przekazał, że Polska nie spełniła ciążącego na niej obowiązku wdrożenia dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii z OZE. Rzecznik proponuje, by Trybunał zatwierdził naruszenie przez nasz kraj unijnego prawa.

Dyrektywa, której celem jest osiągnięcie w Unii Europejskiej 20-procentowego udziału energii odnawialnej do 2020 roku, miała być wdrożona przez kraje członkowskie do 5 grudnia 2010 roku. Co prawda, Polska raczyła przyjąć kilka aktów prawnych w tej sprawie, ale KE stwierdziła, że żaden z nich nie wdraża w dostatecznym stopniu dyrektywy.

Niestety od marca 2013 roku Polska nic nie uczyniła w tej sprawie, więc przegrana przed Trybunałem grozi Warszawie gigantycznymi karami za każdy dzień od wydania wyroku do wdrożenia przepisów UE.

Kara miałaby skłonić państwo członkowskie - w tym przypadku Polskę - do podjęcia środków niezbędnych dla położenia kresu stwierdzonemu uchybieniu i do zapewnienia pełnej transpozycji dyrektywy. Prace nad projektem ustawy, która przewiduje zmianę systemu wsparcia dla OZE, wleką się w Sejmie. Specjalna podkomisja Sejmu chce pozostawić do rozstrzygnięcia kluczowe kwestie w sprawie nowych przepisów komisji ds. energetyki, czyli dalej trwają przepychanki grożące karami ze strony UE.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Złącze F PCT 6,8 mm Kompresyjne

Specjalne złącze kompresyjne dla kabla satelitarnego. Złącze to zostało tak...

2 zł Więcej...