Poprawka, na którą liczą prosumenci - 65 gr/kWh

dodano: 2015-01-25 21:16 | aktualizacja: 2015-04-03 15:04
autor: Janusz Sulisz | źródło: Jedynka PR

PV panele solarne Bardzo istotna poprawka posła Artura Bramory, wprowadzająca taryfy gwarantowane za energię odnawialną doprowadzi do tego, że tzw. prosument przez 15 lat miałby otrzymywać stałą zapłatę za energię, którą wyprodukuje. Poprawka posła Bramory przewiduje wprowadzenie zapłaty w postaci systemu taryf gwarantowanych, przy sprzedaży energii pochodzącej z mikroźródeł energii, instalowanych przez zwykłych obywateli. Miałoby to doprowadzić do dynamicznego wzrostu liczby mikroinstalacji w Polsce. O taryfach gwarantowanych dla prosumentów mówiono w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki.
 

- Taryfy gwarantowane zostały tak skonstruowane, żeby każdy miał pewność, że jak raz zainstaluje mikroinstalację to się ona zwróci.

Wprowadzenie taryf gwarantowanych ułatwia wiele decyzji. Każdy będzie mógł zdecydować jakiego rodzaju technologię wybierze, czy to będzie mała elektrownia wiatrowa, wodna, słoneczna, czy też może jakiś biogaz.


Ta poprawka gwarantuje, że przez 15 lat prosument będzie otrzymywał stałą zapłatę za energię, którą wyprodukuje.

- Dla każdej nowej instalacji przewidziana jest stała taryfa i stała cena, którą dostaniemy przez 15 lat od pierwszego naliczenia energii elektrycznej. Cena ta będzie się różniła w zależności od wielkości produkcji energii elektrycznej. Natomiast już dziś jest wpisana jej wysokość. Dla tych najmniejszych źródeł do 3 kW to jest 75 groszy za każdą kilowatogodzinę, dla 3 kW do 10 kW mocy zainstalowanej zależy to od technologii. Dla energetyki słonecznej będzie to 65 groszy na kilowatogodzinę. 

- Przewiduje się, że tych najmniejszych źródeł powstanie około 100-150 tys. , a tych w przedziale od 3-10 kW około 100 tys. Zatem mamy szansę, że powstanie około 200 tys. mikroinstalacji. W momencie gdy, ich moc produkcyjna przekroczymy 800 kW minister gospodarki będzie musiał wydać nowe rozporządzenie o wysokości cen. One będą trochę niższe, ale koszty instalacji także będą musiały spaść.


Ustawa dla prosumentów już przeszła przez Sejm. Senat ma się nią zająć podczas najbliższego posiedzenia 5-6 lutego 2015 r. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...