Senat odrzucił poprawkę prosumencką z gwarantowanymi cenami

dodano: 2015-02-06 15:25 | aktualizacja: 2015-04-03 15:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: Koalicja Klimatyczna

panele Podczas głosowania nad ustawą o OZE, które odbyło się w sobotę, 7 lutego senatorowie odrzucili wsparcie dla mikroinstalacji OZE w postaci cen gwarantowanych. Tzw. poprawka prosumencka miała wprowadzać gwarantowane ceny sprzedaży energii ze źródeł odnawialnych dla instalacji do 10 kW. Ustawa o OZE wraz z zaproponowanymi poprawkami w najbliższych dniach wróci do Sejmu.Przegłosowana poprawka przedstawiona przez senatora PO Jana Michalskiego ma stać się kompromisowym rozwiązaniem pomiędzy propozycją rządu i środowiska energetyki obywatelskiej. Z tą tezą nie zgadza się Koalicja Klimatyczna - porozumienie 23 organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu.
 

Nowe regulacje znacząco ograniczą możliwości rozwoju energetyki prosumenckiej i obywatelskiej. W porównaniu z rozwiązaniem, które zostało przyjęte w Sejmie, znacząco zmniejszają one opłacalność inwestowania w mikroinstalacje OZE w gospodarstwach domowych.


Podczas głosowania w Sejmie, większość posłów opowiedziała się za wprowadzeniem taryf gwarantowanych dla prosumentów, co otworzyłoby drzwi dla stabilnego rozwoju energetyki obywatelskiej. Jednak Senatorowie postąpili wbrew intencjom posłów i licznym apelom społeczeństwa obywatelskiego.
 

Strach przed wsparciem w postaci stałych cen gwarantowanych dla najmniejszych instalacji OZE okazał się zbyt duży. Zdaniem rządu sprzedawanie energii do sieci nie powinno się obywatelom opłacać. Zarabiać na sprzedaży energii mogą tylko koncerny energetyczne. Otwarcie drzwi dla rozwiązania, które za naszą zachodnią granicą przyczyniło się do kompleksowego rozwoju rynku małych instalacji OZE, okazało się dla rządu i dla senatorów PO nie do przyjęcia. A należy pamiętać, że wyrzucona przez senatorów z ustawy „poprawka prosumencka" jest rozwiązaniem okrojonym, dużo skromniejszym i ostrożniejszym niż np. niemieckie, a także dostosowanym do warunków polskich
- wyjaśnia Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.


Energetyka obywatelska jest nowoczesnym i innowacyjnym podejściem do produkcji energii. Ruch energetyki obywatelskiej na świecie staje się coraz powszechniejszy. W Państwach Unii Europejskiej istnieje już kilkanaście milionów takich przydomowych instalacji pozwalających na produkcję energii. Ich obecność zwiększy niezależność energetyczną Polski od importowanych surowców oraz pozwoli, zwłaszcza w obszarach wiejskich, na zwiększenie stabilności dostaw energii.

Ustawa o OZE wraz z zaproponowanymi poprawkami w najbliższych dniach wróci do Sejmu. Posłowie już raz opowiedzieli się zdecydowanie za energetyką obywatelską przegłosowując wprowadzenie taryf gwarantowanych. Czy ich odrzucenie przez Senat przekona posłów do porzucenia wsparcia dla obywateli i prosumentów, dowiemy się już w najbliższych dniach.

Koalicja Klimatyczna liczy, że odrzucając senacką zmianę w ustawie o OZE posłowie podtrzymają tym samym swoje wsparcie, jakiego udzielili prosumentom i energetyce obywatelskiej w głosowaniu sejmowym.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...