Zaćmienie Słońca 20.03 obniży moc fotowoltaiki o 1/3

dodano: 2015-02-25 11:05 | aktualizacja: 2015-03-09 14:59
autor: Janusz Sulisz | źródło: Tvn24BiS

zacmienie_slonca_150px Spodziewane 20 marca zaćmienie Słońca może na kilka godzin obniżyć o ponad 1/3 moc elektrowni słonecznych w Europie i wywołać spadki napięcia w europejskiej sieci energetycznej - wskazuje Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E). Dzienna moc europejskich elektrowni słonecznych i ogniw fotowoltaicznych wynosi łącznie 89,3 GW. W czasie zaćmienia może jednak spaść o 33,5 GW, czyli o 1/3 mocy.Do ENTSO-E  należy 41 operatorów sieci z 34 państw Europy, w tym PSE S.A. z Polski.

Kto narażony najbardziej?

W Europie zjawisko rozpocznie się 20 marca o godz. 8:40 i zakończy o godz. 12:50. Zaćmienie w Polsce rozpocznie się o godz 9:47, a faza maksymalnego zakrycia Słońca w 66,14 proc. nastąpi o 10:56. Zaćmienie Słońca zakończy się 7 minut po godzinie 12. Zjawisko najlepiej jest obserwować przez teleskopy z filtrami słonecznymi albo przez specjalne okulary. 

Przy czystym niebie w największym stopniu dotknie sieci PV w Niemczech i we Włoszech. To w tych krajach zarówno udział paneli fotowoltaicznych w ogólnie dostępnej mocy energii jest wysoki, a do tego zaćmienie będzie wyraźnie widoczne.

ENTSO-E przewiduje, że z powodu zaćmienia Słońca w Niemczech może dojść nawet do spadku produkcji energii z ogniw fotowoltaicznych o 16,9 GW. Tymczasem całkowity dzienny potencjał niemieckich paneli PV szacuje się na 39,7 GW. Oczywiście zależy on od pory roku i pogody. We Włoszech spadek może wynieść 7,1 GW, przy całkowitej mocy 19,6 GW. Według stowarzyszenia względnie wysokie spadki - od 1,3 do 2 GW - mogą wystąpić też w Belgii, Francji i Hiszpanii.

Polski to prawie nie dotyczy, bo liczba paneli PV i ich moc jest w porównaniu do krajów zachodnich mikroskopijnie mała. Najbliższe całkowite zaćmienie w Polsce zobaczyć będzie można dopiero w 2075 roku., więc też długo nie będzie zagrożenia spadku mocy z paneli PV.

Ograniczenie promieniowania słonecznego bezpośrednio dotknie wydajności ogniw fotowoltaicznych i po raz pierwszy wpłynie na bezpieczeństwo europejskiego systemu energetycznego - podkreśla ENTSO-E w swym raporcie. Głównym wyzwaniem dla operatorów według stowarzyszenia będzie koordynacja działań i zrównoważenie sieci w celu uniknięcia przeciążeń.

ENTSO-E nazywa zaćmienie "bezprecedensowym testem dla systemów energetycznych Europy".

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje solarne
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...