Farmy fotowoltaiczne rosną w Małopolsce

dodano: 2015-03-12 15:35 | aktualizacja: 2015-03-19 11:37
autor: Janusz Sulisz | źródło: http://malopolskie.pl/Fundusze/Informacje/?id=13679

solar Wicemarszałek Wojciech Kozak odwiedził Gierczyce – od połowy 2014 roku w tej małopolskiej miejscowości funkcjonuje jednak z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Warty prawie 11 mln zł projekt nie powstałby bez unijnych środków. Zarząd Województwa przeznaczył 4,4 mln zł na dofinansowanie budowy farmy w ramach poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego. Odnawialne źródła energii to również jeden z priorytetów, na które wydawane będą pieniądze w ramach RPO 2014-2020.Farma w położonych pod Bochnią Gierczycach to ponad 5000 paneli PV zlokalizowanych na 2-hektarowej działce, które są w stanie produkować prąd o mocy około 1,4 MW. Taka ilość energii może zaspokoić potrzeby około 600 gospodarstw, a co najważniejsze znacznie ogranicza emisję CO2.

Farma w Gierczycach jest jednym z największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Wsparcie z funduszy unijnych w ramach poprzedniej perspektywy finansowej otrzymały również podobne inwestycje w Małopolsce m.in. w Wierzchosławicach, Tymbarku, Chyżnem czy gminach Radłów, Gnojnik i Wiśniowa.W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym dla Województwa polityka energetyczna zajmuje jedno z kluczowych miejsc. Na projekty służące zwiększeniu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych przeznaczono 65 mln euro. 19 mln euro pozwoli na poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, a 96 mln euro w sektorze publicznym i mieszkaniowym. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty związane z kompleksową termomodernizacja budynków oraz inwestycje w zakresie instalacji wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, czyli np. farmy fotowoltaiczne.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje solarne
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

529 zł Więcej...

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

749 zł Więcej...