Sukces Prosumenta w BOŚ - najlepiej w Małopolsce

dodano: 2015-05-03 16:18 | aktualizacja: 2015-05-03 16:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: Bank Ochrony Środowiska

bos_logo W ciągu kilku dni od uruchomienia Programu Prosument, wartość wniosków złożonych w BOŚ Banku na kredyty z dopłatą na mikroinstalacje OZE przekroczyła 30 mln zł. W większości dotyczą one instalacji fotowoltaicznych. Najwięcej wniosków, w ujęciu wartościowym jak i ilościowym, zostało złożonych na terenie województwa małopolskiego.BOŚ Bank rozpoczął nabór wniosków na kredyty z dopłatą w ramach Programu Prosument w piątek, 24 kwietnia 2015 roku.
W ciągu zaledwie kilku dni Klienci zainteresowani kupnem mikroinstalacji OZE złożyli wnioski kredytowe na łączną kwotę przekraczająca 30 mln zł. Średnia wartość planowanej inwestycji to ponad 40 tys. zł.

- W ramach Programu Prosument można ubiegać się o dopłatę na zakup szeregu urządzeń służących do produkcji energii elektrycznej, bądź cieplnej i elektrycznej, m.in. instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, elektrowni wiatrowych czy kolektorów słonecznych lub kotłów na biomasę. Zgodnie z naszymi przewidywaniami najwięcej wniosków dotyczyło zakupu i montażu mikroelektrowni słonecznych - mówi Mariusz Klimczak, Prezes Banku Ochrony Środowiska.


Największe zainteresowanie Programem odnotowano na terenie województwa małopolskiego - mieszkańcy tego regionu złożyli blisko 25 proc. wszystkich wniosków (ujęcie wartościowe), które wpłynęły dotychczas do BOŚ Banku. Program okazał się również bardzo popularny na południowym wschodzie Polski - ponad 11 proc. wniosków pochodzi z woj. podkarpackiego.

- Obecnie trwa analiza złożonych wniosków - oceniana jest zdolność kredytowa Klientów. 
Spodziewamy się, że pierwsze kredyty zostaną udzielone na początku maja - mówi Paweł Bujarski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Detalicznej BOŚ Banku. - Obsługa w oddziałach odbywa się płynnie. Po kilku dniach wzmożonego ruchu, obecnie wnioski przyjmowane są na bieżąco - dodaje Paweł Bujarski.


Finansowaniem w ramach Programu Prosument może być objęte do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oprocentowanie kredytu jest stałe i wynosi 1 proc. w całym okresie kredytowania, który może wynieść nawet 15 lat. Środki, zarówno na kredyt, jak i wysokie, bo sięgające do 40 proc. kosztów inwestycji dopłaty, pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cały budżet Programu Prosument wynosi 800 mln zł i podzielony jest na trzy obszary - środki dystrybuowane przez banki (w tym wypadku jedyną instytucją finansową obsługującą Program w tym zakresie jest BOŚ Bank), wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz jednostki samorządu terytorialnego.

W części przewidzianej do dystrybucji przez banki, NFOŚiGW zaplanował w 2015 r. wydatkowanie 200 mln zł. Wypłata środków została podzielona na transze. Maksymalna wysokość pierwszej transzy wynosiła 20 mln zł i tyle też otrzymał BOŚ Bank.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...